Data publikacji: 23.03.2022

Sankcja kredytu darmowego PKO BP – co zrobić, kiedy firma stosuje nieuczciwe praktyki?

Niektórzy kredytodawcy nie dotrzymują w pełni obowiązku informacyjnego czy ochrony kredytobiorcy przed zbyt dużymi zobowiązaniami finansowymi. Przypadki łamania przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim zdarzały się także w PKO BP. Można wtedy skorzystać ze stworzonej do tego instytucji prawnej. Sankcja kredytu darmowego pozwala uzyskać pożyczkę zupełnie za darmo – w sytuacjach, kiedy firma lub bank stosuje nieuczciwe praktyki.

Sankcja kredytu darmowego w PKO BP – podstawowe informacje

Sankcja kredytu darmowego jest instytucją prawną stworzoną specjalnie, by ochraniać kredytobiorców, kiedy firma lub bank stosują nieuczciwe praktyki. Przepisy są zawarte w Ustawie o kredycie konsumenckim. Warto wiedzieć, że każdy może skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Jeśli na przykład PKO BP nie poda pełnych kosztów pożyczki czy też będą one wyższe, niż wcześniej ustalone – kredytobiorca jest poszkodowany. Wtedy skorzystanie z sankcji sprawia, że kredyt będzie zupełnie darmowy. Konieczne będzie tylko spłacenie pożyczonej kwoty. Dzięki temu firma, która stosuje nieuczciwe praktyki, nie zarobi na danym konsumencie.

Instytucja sankcji kredytu darmowego powstała, by chronić wszystkich klientów. Można ją wykorzystać w sprawie dowolnej firmy pożyczkowej lub banku – także PKO BP. Warto wiedzieć, że formalności są tutaj bardzo proste. Należy jedynie dość szczegółowo określić, jak kredytodawca łamie przepisy Ustawy.

Kiedy można złożyć oświadczenie o sankcji w banku PKO BP?

Najważniejszym warunkiem jest to, że kredyt musi być na niższą kwotę niż 255 500 zł lub równowartość w innej walucie. Poza tym każde zobowiązanie kwalifikuje się do wykorzystania sankcji. Ta instytucja powstała, by chronić klienta przed nieuczciwą praktyką – gdy PKO BP złamie przepisy, możesz z niej skorzystać.

Sankcja kredytu darmowego obejmuje przede wszystkim naruszenia informacyjne. Jeżeli konsument nie został poinformowany o kosztach lub innych, ważnych kwestiach, może oświadczyć wolę skorzystania z instytucji. Dzięki temu kredyt staje się zupełnie darmowy. W przypadku PKO BP należy szczegółowo sprawdzić umowę – niedopatrzenia lub jawne naruszenia informacyjne powinny być natychmiast zgłaszane. Kredytodawca ma obowiązek przekazania kompletnego zestawu danych.

Zdarzają się również naruszenia dotyczące ochrony przed zbyt dużymi zobowiązaniami. Ustawa o kredycie konsumenckim określa maksymalne limity, jeśli chodzi o koszty. Przekraczanie ich jest łamaniem prawa. Jeżeli taka sytuacja wydarzy się w PKO BP – można natychmiast zgłaszać chęć skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Warto wiedzieć, że można to zrobić tylko do roku od spłacenia ostatniej raty zobowiązania.

Sankcja kredytu darmowego pomoże, kiedy na przykład umowy nie ma w wersji papierowej lub zawarto ją na odległość bez spełniania warunków z Ustawy. Instytucję można także wykorzystać, gdy umowa jest bardziej wybrakowana – kredytodawca musi zawrzeć podstawowe informacje, takie jak kwota kredytu, czas obowiązywania, stopa oprocentowania, RRSO czy też dane osobowe.

Podstawa prawna, gdzie zawarto szczegóły o sankcji kredytu darmowego

Pierwsza wzmianka o instytucji sankcji kredytu darmowego znajduje się w artykule 15 Ustawy z 20 lipca 2001 roku o kredycie konsumenckim. Obecnie jednak określono ją bardziej szczegółowo. Kredytobiorcy mogą z niej korzystać dopiero od kilku lat. Wszystkie zasady znajdują się w artykule 45 Ustawy z 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Jest to pełna ochrona dla klienta banku lub firmy pożyczkowej – takie instytucje muszą spełniać restrykcyjne warunki i stosować się do określonych przepisów.

Jak skorzystać z instytucji sankcji kredytu darmowego w PKO BP?

Kiedy zauważysz naruszenie przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim i spełniasz warunki, możesz skorzystać z sankcji. Jak jednak to zrobić? Wszystko sprowadza się do napisania oświadczenia o woli skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Taki dokument należy wysłać na adres korespondencyjny banku lub firmy pożyczkowej. Warto tutaj skorzystać z listu poleconego lub poprosić o potwierdzenie przyjęcia pisma. Kredytodawca musi odpowiedzieć na taki wniosek. Jeżeli rzeczywiście wystąpiło złamanie przepisów – kredyt będzie zupełnie darmowy.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl