Data publikacji: 12.09.2022

Umorzenie długu bankowego – w jakich sytuacjach jest możliwe?

W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z ogromnymi problemami ze spłatą kredytu – gotówkowego, hipotecznego czy konsolidacyjnego. Czy istnieje możliwość umorzenia długu bankowego? W jakich przypadkach warto wnioskować o umorzenie kredytu? A może istnieją jakieś inne rozwiązania dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej? Sprawdź! 

Na czym polega umorzenie długu bankowego?

O umorzeniu długu bankowego możemy mówić w sytuacji, gdy bank zgadza się na to, aby zobowiązanie nie zostało spłacone. Innymi słowy, bank rezygnuje z tego, aby kredytobiorca spłacił zaciągnięty dług. Zobowiązane finansowe zostaje unieważnione, dzięki czemu kredytobiorca nie musi przechodzić procesu windykacji. 

Różnica pomiędzy całkowitym a częściowym umorzeniem kredytu

Istnieją dwa rodzaje umorzenia długu bankowego: całkowite. O umorzeniu całkowitym mówimy oczywiście wtedy, gdy zobowiązanie z całości zostaje unieważnione przez bank. Taka sytuacja jest najbardziej korzystna z punktu widzenia kredytobiorcy, ponieważ nie musi on spłacać kredytu. 

Umorzenie częściowe polega natomiast na tym, że bank umarza tylko część zobowiązania finansowego – co z kolei oznacza, że kredytobiorca nadal musi spłacić część długu. Bank może umorzyć między innymi tylko odsetki od danego kredytu lub pożyczki. W wielu przypadkach częściowe umorzenie długu jest dla banku jedyną szansą na to, aby odzyskać przynajmniej część pieniędzy. 

Umorzenie długu bankowego – kiedy jest możliwe?

Umorzenie długu bankowego możliwe jest wtedy, gdy kredytobiorca znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i szanse na to, że da radę spłacić kredyt, są znikome. Mowa tutaj między innymi o takich przypadkach, jak:

  • poważna choroba, która uniemożliwia pracę, a tym samym zdobywanie środków na spłatę kredytu,
  • utrata zdolności do pracy – na skutek choroby, wypadku itp.
  • pogorszenie się sytuacji życiowej kredytobiorcy, na przykład na skutek kataklizmu,
  • śmierć współmałżonka, z którym spłacano kredyt – w takim przypadku można ubiegać się o częściowe umorzenie długu bankowego.

Oczywiście każda sytuacja jest inna, dlatego wszystkie przypadki analizowane są indywidualnie. Co istotne, nie ma jednej zasady mówiącej o tym, jakie rodzaje kredytu mogą zostać umorzone. W zależności od banku, umorzony może zostać kredyt gotówkowy, hipoteczny, a nawet konsolidacyjny.

Jak ubiegać się o umorzenie kredytu?

Pora na znalezienie odpowiedzi na najważniejsze pytanie – jak ubiegać się o umorzenie długu bankowego? Otóż istnieją dwa sposoby: złożenie wniosku o unieważnienie kredytu lub ogłoszenie upadłości konsumenckiej. 

W przypadku wniosku o umorzenie długu bankowego, należy zacząć od podjęcia decyzji, czy ma to być umorzenie kredytu w całości, czy może częściowe. Istotne jest także to, aby mieć pewność, że sytuacja rzeczywiście jest na tyle trudna, że bank zechce rozważyć umorzenie zobowiązania. Być może okaże się, że dana osoba może skorzystać z jakiegoś programu rządowego lub innego wsparcia. 

Pierwszym krokiem jest zebranie całej dokumentacji, np. zaświadczenia o utracie pracy czy dokumentacji medycznej. Następnie należy przygotować wniosek, w którym znajdą się wszystkie istotne informacje wraz z argumentacją, dlaczego wniosek ten jest składany. Po złożeniu wniosku w banku pozostaje już tylko czekać na odpowiedź. 

A może lepsze będzie ogłoszenie upadłości konsumenckiej? 

Alternatywnym sposobem może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co istotne, rozwiązanie to przeznaczone jest dla osób, które w trudnej sytuacji życiowej znalazły się nie ze swojej winy. Należy jednak pamiętać, że cały proces może być tutaj bardziej czasochłonny, niż w przypadku złożenia wniosku o umorzenie długu bankowego bezpośrednio do banku. 

Podsumowanie

Umorzenie długu bankowego to rozwiązanie, dzięki któremu kredytobiorcy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, nie muszą spłacać zobowiązania. Oczywiście banki niechętnie zgadzają się na umorzenie kredytu, w związku z czym warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej. Czasem niewielka pomoc prawnika może sprawić, że bank zgodzi się na umorzenie długu bankowego, dzięki czemu dalsze spłacanie zobowiązania nie będzie konieczne.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl