Data publikacji: 27.06.2023

Upadłość konsumencka – koszty w 2023 roku

Upadłość konsumencka to proces, który umożliwia osobom zadłużonym restrukturyzację lub umorzenie swoich długów. Jednak zanim zdecydujemy się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ważne jest, abyśmy mieli świadomość związanych z tym kosztów. W 2023 roku istnieją pewne opłaty, na jakie trzeba się przygotować przy podejmowaniu decyzji o upadłości konsumenckiej. Poniżej omówimy najważniejsze związane z nimi zagadnienia.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które ma na celu pomóc osobom zadłużonym w uregulowaniu ich finansowych problemów. Osoba ubiegająca się o upadłość konsumencką składa wniosek do sądu, który rozpatruje tę sprawę. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, sąd może podjąć decyzję o umorzeniu długów lub ich częściowej redukcji. Najczęściej jednak stworzony zostaje plan spłaty zobowiązań, który dostosowany jest do możliwości finansowych upadłego. Osoba zadłużona zostaje również objęta ochroną przed działaniami wierzycieli.

Upadłość konsumencka – koszty, na jakie trzeba się przygotować

Podjęcie decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wiąże się z pewnymi kosztami, które należy uwzględnić. Przed przystąpieniem do procesu upadłościowego, warto zapoznać się z kosztami, które mogą wystąpić:

Opłata od wniosku o upadłość

Aby złożyć wniosek o upadłość konsumencką, należy uiścić opłatę sądową. W 2023 roku opłata ta wynosi 30 zł. Jest to jednorazowy koszt, który należy ponieść na początku procesu upadłościowego. W przeciwnym wypadku sąd nie rozpatrzy wniosku.

Koszty postępowania upadłościowego

Każde postępowanie sądowe wiąże się z kosztami – nie inaczej jest w przypadku upadłości konsumenckiej. Koszty te mogą być różne, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy. Często jednak zdarza się, że upadły nie ma środków na pokrycie tych kosztów. W takim przypadku są one pokryte ze Skarbu Państwa, co szczegółowo wyjaśnimy w dalszej części artykułu. Jeśli upadły posiada majątek, na przykład nieruchomość, koszty upadłości konsumenckiej zostaną pokryte po jej spieniężeniu.

Koszty syndyka

W trakcie postępowania upadłościowego zostaje mianowany syndyk, który pełni rolę nadzoru nad majątkiem osoby zadłużonej. Syndyk zajmuje się między innymi dokładnym sprawdzeniem majątku upadłego, przygotowaniem listy wierzycieli i podjęciem wszelkich innych działań, związanych z upadłością.

Koszty związane z działalnością syndyka mogą być pobierane z majątku dłużnika. Należy jednak pamiętać, że w przypadku braku wystarczających środków, koszty te mogą zostać przeniesione na osobę ubiegającą się o upadłość konsumencką.

Obsługa prawna

W celu prawidłowego przeprowadzenia procesu upadłościowego, warto skorzystać z usług prawnika specjalizującego się w prawie upadłościowym. Koszty związane z obsługą prawną mogą się różnić w zależności od indywidualnej umowy i zakresu świadczonych usług. Warto wcześniej skonsultować się z prawnikiem, aby poznać koszty związane z obsługą prawną w ramach procesu upadłościowego. Nie warto rezygnować z takiej pomocy, ponieważ to właśnie prawnik jest w stanie zadbać o interes upadłego w czasie postępowania, na przykład o umorzenie części zobowiązań. Ostatecznie więc skorzystanie z pomocy kancelarii – pomimo konieczności opłacenia wynagrodzenia – może okazać się korzystne finansowo.

Zwolnienie z kosztów sądowych – kiedy jest możliwe?

W niektórych sytuacjach osoba ubiegająca się o upadłość konsumencką może nie mieć środków na pokrycie tych kosztów. W takiej sytuacji środki zostaną „wyłożone” przez Skarb Państwa. Innymi słowy, że Skarb Państwa pokryje koszty. Następnie w trakcie działań syndyka część majątku upadłego zostanie przeznaczona na zwrot tych środków. Jeśli upadły nie dysponuje majątkiem, odpowiednia kwota zostanie doliczona do planu spłaty.

Innym rozwiązaniem – choć jest ono rzadko stosowane i sąd decyduje się na nie wyłącznie w skrajnych przypadkach – może być umorzenie kosztów. Sąd może umorzyć wszelkie koszty zobowiązania bez ustalenia planu spłaty wierzycieli – powoduje to, że długi upadłego są w pełni umorzone i ma on „czyste konto”. W takim przypadku umarza się również koszty postępowania upadłościowego – nie trzeba więc zwracać środków do Skarbu Państwa.

Podsumowanie

Decyzja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wiąże się z pewnymi kosztami, które należy uwzględnić przed rozpoczęciem procesu. Opłata od wniosku, koszty syndyka, obsługa prawna oraz koszty sądowe to niektóre z kosztów związanych z upadłością konsumencką w 2023 roku. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i skonsultować się z prawnikiem, aby dobrze przygotować się na te koszty.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl