Data publikacji: 25.10.2022

Zajęcie egzekucyjne konta – co to jest i jak rozwiązać problem?

Zajęcie egzekucyjne konta jest jedną z najczęstszych i najchętniej wykorzystywanych przez komorników form egzekucji. Egzekucja przymusowa nie wymaga szczególnie dużego wkładu czasowego, co więcej jest to metoda bardzo skuteczna, prowadząca do oczekiwanego rezultatu, czyli sprawnego jej zamknięcia. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie uregulowaliśmy mandatu, czy też zalegamy z opłacaniem rachunków, komornik rozpocznie egzekucję z zaskoczenia. Zanim poznamy powody zajęcia, środki na naszym koncie najpierw zostaną zwyczajnie zablokowane. Czym jest w praktyce zajęcie egzekucyjne konta, co powinniśmy zrobić, jeśli środki na koncie zostały zablokowane?

Nie musimy mieć nawet wielkich długów, by wierzyciel skorzystał z usług komornika sądowego, a ten rozpoczął egzekucję przymusową. Wspomniany mandat, czy błędnie, na mniejszą kwotę opłacony rachunek mogą w zupełności wystarczyć do tego, by wobec nas została zainicjowana egzekucja z rachunku bankowego.

Konto osobiste – dlaczego komornik może je zająć?

Postępowanie egzekucyjne może zostać wszczęte wówczas, kiedy mamy problemy ze spłatą zaległości finansowych. W takiej sytuacji wierzyciel ma prawo wystąpienia przeciwko nam na drogę sądową. Zauważmy też, że nie tylko komornik ma możliwość zablokowania naszego konta w wyniku tego, że mamy niezapłacone należności, równie dobrze może to być urząd skarbowy, ZUS, izba celna czy jednostki samorządu terytorialnego.

W jakim celu zajmowane jest przez komornika konto osobiste? W ten sposób wierzyciel może dochodzić swoich należności, i jest to metoda, która ma do tego doprowadzić jak najszybciej. Zanim jednak wierzyciel zaangażuje komornika, najpierw podejmie działania windykacyjne. Może to zrobić samodzielnie np. przez dział księgowy funkcjonujący w firmie, lub przez wynajętą firmę windykacyjną. Wzywa się wówczas dłużnika do spłaty długu, dążąc do porozumienia. W procesie windykacyjnym wykorzystuje się stosunkowo standardowe metody, czyli wykonywanie telefonów, wysyłanie pisemnych wezwań do zapłaty, SMS-ów, maili, a także umawia się spotkania. Mają to jednak być działania nienacechowane znamionami gnębienia, dręczenia czy grożenia. Tego rodzaju praktyki są karalne.

Wprawdzie windykacja jest bardzo często skuteczna, to jednak zdarza się, że zawodzi. W sytuacji, kiedy dłużnik nie spłaca swojego zadłużenia, wierzyciel może wejść na drogę sądową. Zanim jednak komornik działający w imieniu wierzyciela będzie miał możliwość wszczęcia egzekucji z konta dłużnika, musi poczekać na uzyskanie tytułu wykonawczego do sądu. Natomiast egzekucja przymusowa może obejmować wynagrodzenie, rentę, środki zgromadzone na kontach bankowych, emerytury, nieruchomości oraz ruchomości.

Zatem komornik może zająć środki, blokując konto osobiste. Dzieje się tak wówczas, jeśli wierzyciel nakaże stronie w postaci komornika egzekucję środków, które znajdują się na koncie bankowym. Zwróćmy uwagę na to, że zajęcie nie może obejmować wszystkich znajdujących się koncie środków. Niezależnie czy będzie to zajęcie wynagrodzeń, środków na koncie, czy też mienia, dłużnik ma zagwarantowane stosowne wyłączenia, które mają umożliwić jego utrzymanie się.

Numer rachunku konta – dlaczego komornik ma do niego dostęp?

Komornik musi zlokalizować rachunek bankowy, w innym wypadku jego blokada nie będzie możliwa. Warto wiedzieć, że zajęcie egzekucyjne konta może być realizowane z różnych rachunków. Niekoniecznie musi to być konto indywidualne, czy firmowe, równie dobrze zajęty może zostać rachunek wspólny. Komornicy mają dostęp do wielu narzędzi, które pozwalają im uzyskać informacje dotyczące rachunków dłużnika. Z czego korzystają:

  • system OGNIVO,
  • korespondencja z urzędem skarbowym lub ZUS-em,
  • wystosowanie wniosku do wierzyciela,
  • wysłanie zapytania co Centralnej Informacji o Rachunkach,
  • rozmowa z dłużnikiem i prośba o przesłanie informacji, a także weryfikacja jego zeznania majątkowego.

Ukrycie przed komornikiem rachunku bankowego wydaje się wręcz niemożliwe. Ma on wystarczająco dużo możliwości, by pozyskać numer konta. Jeśli już go zdobędzie, wystarczy że wyśle wniosek o zablokowanie konta do banku, a ten wykona swój ruch. Dłużnik zanim otrzyma stosowne pismo informujące o blokadzie i z jakiego tytułu została ona zainicjowana, najprawdopodobniej najpierw zostanie zaskoczony blokadą. Jeśli już otrzyma dokumentację, ma on prawo do podjęcia działań, które mogą zatrzymać egzekucję. Może więc złożyć skargę na działania komornicze, jeśli tylko otrzymał zbyt późno informację o blokadzie konta. Może też odwołać się od blokady środków.

Odblokowanie konta – kiedy komornik powinien to zrobić?

W zasadzie to nie komornik odblokowuje realnie konto, robi to bank na jego polecenie. A dyspozycję odblokowania konta komornik może wydać w sytuacji, kiedy dług zostanie spłacony w całości i umorzone zostanie postępowanie egzekucyjne, a także wówczas, kiedy wierzyciel podejmie decyzję o zamknięciu egzekucji z konta dłużnika.

Zamknięcie konta, które zostało zajęte – czy to możliwe?

W przypadku kiedy rachunek bankowy jest zablokowany, ale nie ma na nim żadnych środków i żadne środki na to konto nie wpływają możliwe, że będziemy chcieli takie konto zamknąć. Tym bardziej że jesteśmy zobowiązani opłacać prowadzenie takiego rachunku. Czy jest to jednak możliwe? Czy w przypadku, kiedy wszczęte zostało zajęcie egzekucyjne konta możemy je zamknąć?

Jak się okazuje nie ma tutaj zamkniętej drogi. Bardzo istotne jest to, jakie zasady obowiązują wewnątrz banku i jaką mamy podpisaną z nim umowę. Warto mieć na uwadze, że nie funkcjonują odgórne przepisy zakazujące zamknięcia konta, które jest zajęte przez komornika. Jednak bank musi wyrazić na to zgodę, więc wszystko zależy od niego.

Komornicy mają szerokie spektrum możliwości, z których korzystają, by ściągnąć należność z dłużnika. Nie mogą jednak zająć całego konta, mają obowiązek stosowania się do zasady kwoty wolnej od zajęcia (równej minimalnemu wynagrodzeniu). Odblokowanie konta zachodzi wówczas, kiedy taką decyzję podejmie wierzyciel lub kiedy spłacimy dług w całości.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl