Data publikacji: 24.11.2022

Zasiłek opiekuńczy – najważniejsze informacje

Musisz zająć się chorym członkiem rodziny lub dzieckiem, z uwagi na niespodziewane zamknięcie przedszkola? Możesz otrzymać zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, komu przysługuje takie świadczenie i w jaki sposób można się o nie ubiegać.

Zasiłek opiekuńczy – co to jest?

Zasiłek opiekuńczy to specjalne wsparcie finansowe, o które mogą ubiegać się osoby, które zajmują się chorym członkiem rodziny. Jak wiadomo, czasem zdarzają się sytuacje, gdy bliska osoba nagle się rozchoruje i potrzebuje ciągłej opieki. W takim przypadku jeden z członków rodziny musi podjąć się opieki – często rezygnując na jakiś czas z wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Zasiłek opiekuńczy ma na celu przede wszystkim zapewnienie ochrony osobom ubezpieczonym przed utratą wynagrodzenia w sytuacji, gdy muszą zająć się chorym członkiem rodziny.

Co istotne, zasiłek opiekuńczy przysługuje również osobom, które muszą zostać w domu i zająć się dzieckiem na przykład dlatego, że zamknięto żłobek lub przedszkole. Zasiłek nie jest wypłacany w sytuacji, gdy w gospodarstwie domowym przebywają inne osoby, które mogłyby zapewnić dziecku opiekę. Wyjątkiem są sytuacje, gdy jest to opieka nad chorym dzieckiem w wieku do dwóch lat. Wtedy – niezależnie od tego, czy w gospodarstwie domowym przebywają inne osoby – osobie sprawującej opiekę przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Wiesz już, że z zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać osoby, które nie mogą pracować, bo opiekują się chorym członkiem rodziny. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego, komu dokładnie przysługuje takie świadczenie.

Z zasiłku pielęgnacyjnego skorzystają osoby, które:

  • opiekują się zdrowym dzieckiem, które ma mniej niż osiem lat lub dzieckiem niepełnosprawnym do 18 roku życia, pod warunkiem, że jesteś jego rodzicem (również zastępczym adopcyjnym lub opiekunem prawnym),
  • mają ubezpieczenie chorobowe.

Najczęściej z zasiłku takiego korzystają osoby, które niespodziewanie musiałby zająć się dzieckiem, na przykład z uwagi na jego chorobę czy na zamknięcie żłobka. Z zasiłku można skorzystać również w razie choroby małżonka lub innego członka rodziny, który na stałe zajmuje się dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy – czy koniecznie na dziecko?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, zasiłek opiekuńczy przysługuje również tym osobom, które opiekują się innym niż dziecko chorym członkiem rodziny. Może to być na przykład małżonek, rodzic czy rodzic dziecka. Zasiłek przysługuje także wtedy, gdy opiekujesz się innymi osobami, jak na przykład teściowie, dziadkowie, wnuki czy rodzeństwo. Może to być również dziecko w wieku do 14 lat – pod warunkiem, że w czasie, kiedy się nim opiekujesz, jesteś z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.

Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego

Zasiłek przysługuje przez okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opiekujesz się zdrowym dzieckiem do lat ośmiu, chorym dzieckiem do lat 14 lub dzieckiem niepełnosprawnym do 18 roku życia.

W sytuacji, gdy opiekujesz się dzieckiem do 14 roku życia lub innym chorym członkiem rodziny – na przykład małżonkiem – z zasiłku możesz korzystać przez 14 dni w roku kalendarzowym.

Z kolei 30 dni zasiłku przysługuje osobom, które zajmuje się chorym dzieckiem niepełnosprawnym pomiędzy 14 a 18 rokiem życia lub dzieckiem niepełnosprawnym pomiędzy 8 a 18 rokiem życia.

Jak otrzymać taki zasiłek?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy przygotować następujące dokumenty:

  • wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A – można znaleźć go m.in. na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • dokument, który będzie potwierdzeniem konieczności opieki nad członkiem rodziny – może to być na przykład oświadczenie w formie formularza ZAS-36 lub samodzielnie spisane oświadczenie, a także zaświadczenie lekarskie czy zaświadczenie, że niania jest chora,
  • opcjonalnie dokument potwierdzający niepełnosprawność dziecka, jeżeli takowa występuje,
  • zaświadczenie płatnika składek,
  • dowód osobisty.

Kiedy zgromadzisz wszystkie niezbędne dokumenty, musisz złożysz je w ZUS-ie lub u płatnika składek (czyli u swojego pracodawcy). Dokumenty takie warto złożyć od razu, choć można zrobić to także w okresie do 6 miesięcy od ostatniego dnia, za który można było dostać zasiłek.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Wysokość zasiłku w każdym przypadku wylicza ZUS. Ewentualnie może to zrobić pracodawca. Jeśli chodzi o podstawę wymiaru zasiłku, zależy to od tego, czy jesteś pracownikiem, czy też nim nie jesteś

Jeżeli jesteś pracownikiem, pod uwagę brane jest przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy. Uwaga: od tej kwoty należy odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli natomiast nie jesteś pracownikiem, uwzględniony zostanie Twój przeciętny miesięczny przychód w 12 miesiącach przed miesiącem, w którym powstała niezdolność do pracy. Od tej kwoty należy odjąć jeszcze 13,71%.

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest zasiłek opiekuńczy i w jakich sytuacjach można się o niego ubiegać. Z zasiłku takiego najczęściej korzystają osoby, które musiały zająć się chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, ponieważ jest to rekompensata finansowa za okres, w którym nie można wypełniać swoich obowiązków zawodowych.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl