Data publikacji: 14.10.2022

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne?

Chcesz zrezygnować z pracy zarobkowej i zająć się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności? Zastanawiasz się tylko, na jaką pomoc finansową możesz liczyć? Sprawdź, ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2022 roku.

Świadczenie pielęgnacyjne – najważniejsze informacje

Ze świadczenia pielęgnacyjnego najczęściej korzystają osoby, które zrezygnowały z pracy zarobkowej na rzecz zapewnienia opieki dziecku z orzeczeniem niepełnosprawności. Opiekę można sprawować nad dzieckiem do 18 roku życia lub do 25 roku życia w sytuacji, gdy kontynuuje ono edukację.

Z reguły opiekunem dziecka, który pobiera świadczenie pielęgnacyjne, jest matka lub ojciec. Również dobrze jednak może to być inna osoba, na przykład opiekun faktyczny dziecka, osoba spokrewniona, będąca rodziną zastępczą czy też inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny. Uwaga: nie dotyczy to osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przyznaje się na czas nieokreślony. Wyjątkiem jest sytuacja, w której orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane zostało na czas określony. W takim przypadku prawo do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego przyznaje się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności takiego orzeczenia.

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2022 roku?

Dla osób, któe sprawują opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, najważniejsze jest to, ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne. Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w 2022 roku wynosi 2119 zł miesięcznie. To o 148 zł więcej niż w 2021 roku, kiedy zaświadczenie pielęgnacyjne wynosiło 1971 zł brutto.

To, ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne, uzależnione jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym okresie. W Polsce w 2022 roku minimalne wynagrodzenie to 3010 zł brutto, czyli 2363 zł netto.

Już od dawna osoby, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne i nie wykonują żadnej pracy zarobkowej, są zdania, że kwota świadczenia jest o wiele za niska. Trudno się temu dziwić – szczególnie w kontekście obecnego wzrostu cen i inflacji. Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku i czy zostanie ono podwyższone?

Czy świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku będzie wyższe?

Świadczenie pielęgnacyjne podlega waloryzacji. Oznacza to, że wraz z początkiem kolejnego roku można spodziewać się jego podwyższenia. Wpływ na kwotę świadczenia na wynagrodzenie minimalne, które wraz z początkiem 2023 roku wzrośnie do kwoty 3490 zł brutto.

W 2022 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2119 zł miesięcznie. Na jaką kwotę będą mogły liczyć osoby, które w 2023 roku w dalszym ciągu będą zajmowały się niepełnoletnim dzieckiem? Informacja o wysokości świadczenia w 2023 roku najpewniej zostanie podana dopiero pod koniec roku. Prawdopodobnie jednak można tutaj liczyć na nieco większą podwyżkę, niż rok wcześniej, z uwagi na inflację i rosnące koszty życia.

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne – podsumowanie

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego uzależniona jest od wynagrodzenia minimalnego, co oznacza, że osoby, które pobierają takie świadczenie, na początku każdego roku mogą liczyć na jego waloryzację. Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2022 roku? Obecnie jest to kwota 2119 zł. W związku ze zbliżającym się końcem roku, wiele osób zastanawia się, ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2022 roku. Prawdopodobnie już niebawem poznamy odpowiedź na to pytanie.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl