Zdecydowałeś się na skorzystanie z pożyczki, jednak masz wrażenie, że firma, z usług której skorzystałeś, nie zadbała o wszystkie formalności? Choć w większości przypadków firmy pożyczkowe dbają o dopełnienie wszystkich wymogów formalnych, zdarzają się sytuacje, kiedy umowa pożyczki jest nieważna. W niektórych przypadkach pożyczkobiorca może nawet odwołać się do sankcji kredytu darmowego. Zapraszamy do lektury!
Zdarzają się sytuacje, w których umowa pożyczki może zostać uznana za nieważną. Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich osób, które korzystają z różnego rodzaju kredytów czy pożyczek. Oczywiście należy mieć świadomość, że większość firm udzielających pożyczek dba o to, aby umowy skonstruowane były zgodnie z prawem. Jest to dla nich istotne zabezpieczenie, również na wypadek ewentualnego unieważnienia takiej umowy.
Kiedy umowa pożyczki może zostać uznana za nieważną? Poniżej znajdziesz przykładowe sytuacje, w których umowa taka może być nieważna.
Jednym z najczęstszych przypadków, kiedy umowa pożyczki jest nieważna, jest wystąpienie w niej różnego typu przepisów, które nie są zgodne z prawem. Mowa tu o tzw. klauzulach abuzywnych. Co ciekawe, to właśnie niedozwolone klauzule najczęściej są podstawą do unieważnienia umów związanych z kredytami walutowymi głównie frankowymi. Jak rozpoznać klauzule niedozwolone? Mogą to być zapisy dotyczące braku możliwości negocjowania warunków umowy oraz inne fragmenty umowy, które jednoznacznie są niekorzystne dla pożyczkobiorcy. Oczywiście w każdym przypadku niezbędna jest analiza prawna, która pozwoli na stwierdzenie, czy dana umowa rzeczywiście zawiera niedozwolone zapisy.
Umowa pożyczki może zostać uznana za nieważną również wtedy, kiedy pojawiają się w niej różnego typu błędu formalne. Co ważne, błędy te mogą dotyczyć zarówno treści umowy, jak i sposobu jej zawarcia. Mogą to być takie błędy, jak brak podpisów, brak informacji na temat RRSO, oprocentowania czy brak informacji o warunkach odstąpienia od umowy. Uwaga – w przypadku tego typu błędów konsument ma możliwość odwołania się do sankcji kredytu darmowego.
W tym miejscu warto wspomnieć, czym jest sankcja kredytu darmowego. Otóż jest to rozwiązanie prawne, które ma chronić konsumentów przed nieuczciwymi pożyczkodawcami. W sytuacji, gdy w umowie wystąpią błędy formalne, konsument ma prawo odwołać się do sankcji kredytu darmowego. Dzięki temu wszystkie koszty kredytu zostaną unieważnione, w efekcie czego będzie on darmowy. Pozbawi to firmę pożyczkową jakichkolwiek zysków. Warto pamiętać o takim rozwiązaniu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy wiedza ta może się przydać.
Podstawą do unieważnienia umowy pożyczki może być sytuacja, w której umowa taka została sfałszowana, zawarta na wykradzione dane, a nawet zawarta pod wpływem szantażu lub groźby. Oczywiście to pożyczkobiorca musi udowodnić, że rzeczywiście doszło do tego typu sytuacji. Warto tutaj skorzystać z pomocy prawnej, szczególnie jeśli konieczne będzie wejście na drogę sądową.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce, umowa pożyczki może być nieważna również w innych przypadkach. Podstawą do unieważnienia umowy może być sytuacji, w której umowę taką zawarła osoba, nieposiadająca do tego prawa – na przykład niepełnoletnia lub częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolniona. O unieważnienie można ubiegać się również wtedy, gdy umowa zawarta została bez formalnej zgody osoby trzeciej, która potencjalnie również byłaby odpowiedzialna za spłatę pożyczki. Mowa tu oczywiście o skorzystaniu z pożyczki przez osobę w związku małżeńskim, w którym ustanowiona została wspólnota majątkowa.
Wiesz już, kiedy umowa pożyczki jest nieważna. Możliwość unieważnienia umowy pojawia się w wielu różnych sytuacjach, na przykład gdy w umowie pojawiają się błędy formalne, gdy występują w niej klauzule abuzywne lub gdy została zawarta pod wpływem groźby lub szantażu.