Data publikacji: 28.09.2022

Doradca restrukturyzacyjny – w jaki sposób może uchronić firmę?

Jeśli tylko pojawią się braki w zasobach pieniężnych, funkcjonowanie każdej firmy stanie pod finansowym znakiem zapytania. Wówczas, kiedy firma pozostaje w wyborze pomiędzy postępowaniem upadłościowym a restrukturyzacją, sytuacja staje się co najmniej niesprzyjająca dalszemu rozwojowi. Zarówno upadłość, jak i restrukturyzacja przedsiębiorstw, to procesy stosunkowo skomplikowane, wymagające wiedzy i doświadczenia, by zostały skutecznie przeprowadzone. Z tego tytułu powinien zająć się nimi licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Jak pracuje i jakie ma uprawnienia taki doradca? Sprawdzamy.

Kim jest doradca restrukturyzacyjny?

Dnia 15 maja 2015 r. wydano ustawę Prawo restrukturyzacyjne, która to wprowadziła zawód doradcy restrukturyzacyjnego. Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Ustanowienie doradcy wynikało z tego, że z prawidłowym przeprowadzeniem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych wiąże się szereg wymogów. Doradca restrukturyzacyjny musi doskonale poruszać się w przepisach polskiego prawa, posiadać szeroko zakrojoną wiedzę z przestrzeni finansów i ekonomii. Nie bez znaczenia pozostaje duże doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju postępowań. Dlatego też funkcje zarówno syndyka, nadzorcy, jak i zarządcy, powierza się osobom, które posiadają legitymację doradcy restrukturyzacyjnego.

Należy zauważyć, że zawód doradcy restrukturyzacyjnego jest zawodem regulowanym. Doradca świadczy więc usługi w obszarze prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, pełniąc określone funkcje w obu rodzajach postępowań. Musi on też legitymować się licencją, która nadana jest przez Ministra Sprawiedliwości i będzie dowodem potwierdzającym kwalifikacje jako doradcy restrukturyzacyjnego.

Uprawnienia doradcy restrukturyzacyjnego

Doradca restrukturyzacyjny zastąpił funkcjonujący jeszcze do niedawna zawód syndyka. Wynika to wprost z wejścia w życie ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Zakres uprawnień, jakimi dysponuje doradca, może być różny i zależny od roli, jaką on pełni w konkretnym postępowaniu. Funkcje, jakie może pełnić licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, mogą obejmować:

  • nadzorca układu, sądowy lub zarządca – dotyczy to postępowań restrukturyzacyjnych,
  • tymczasowy nadzorca sądowy – funkcjonuje zarówno w postępowaniu upadłościowym, jak i restrukturyzacyjnym,
  • syndyk – w trakcie postępowania upadłościowego,
  • zarządca.

Kompetencje doradcy restrukturyzacyjnego są, jak już wiemy, dość szerokie i składają się na świadczenie usług na rzecz różnego rodzaju podmiotów gospodarczych. Doradca m.in. selekcjonuje właściwe rozwiązania sądowe, ale też pozasądowe dla niewypłacalnych przedsiębiorstw, jak i tych, które stoją u progu niewypłacalności, mając oczywiście na uwadze wszelkie przepisy prawa restrukturyzacyjnego. Na bazie swojej wiedzy i doświadczenia doradca dobiera odpowiednie środki zaradcze oraz zapobiegawcze, które docelowo mają zredukować wszelkie ryzyka wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Doradca restrukturyzacyjny może też reprezentować zarówno wierzyciela, jak i dłużnika w prowadzonych negocjacjach, udzielać porad w ramach prowadzonego postępowania upadłościowego, a także zajmować się bieżącą obsługą firmy podczas trwania upadłości czy też restrukturyzacji.

Jakie obowiązki pełni doradca restrukturyzacyjny?

Kompetencje doradcy restrukturyzacyjnego są jak już wiemy dość szerokie i składają się na świadczenie usług na rzecz różnego rodzaju podmiotów gospodarczych. Doradca m.in. selekcjonuje właściwe rozwiązania sądowe, ale też pozasądowe dla niewypłacalnych przedsiębiorstw, jak i tych, które stoją u progu niewypłacalności, mając oczywiście na uwadze wszelkie przepisy prawa restrukturyzacyjnego. Na bazie swojej wiedzy i doświadczenia doradca dobiera odpowiednie środki zaradcze oraz zapobiegawcze, które docelowo mają zredukować wszelkie ryzyka wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Doradca restrukturyzacyjny może też reprezentować zarówno wierzyciela jak i dłużnika w prowadzonych negocjacjach, udzielać porad w ramach prowadzonego postępowania upadłościowego, a także zajmować się bieżącą obsługą firmy podczas trwania upadłości czy też restrukturyzacji.

Doradca restrukturyzacyjny – jakie korzyści zyskuje firma w postępowaniu naprawczym?

Jeśli nad przedsiębiorstwem zawisło widmo upadłości w wyniku pojawienia się wyraźnych zadłużeń i braku ich spłacania, nie powinno ono dłużej zwlekać z zainicjowaniem postępowania restrukturyzacyjnego. Najczęściej jest to dla firmy ostatnia deska ratunku, która uchroni ją przed upadłością.

Odniesienie sukcesu w procesie postępowania naprawczego zależne jest w bardzo dużej mierze od wybrania właściwego doradcy restrukturyzacyjnego. Zauważmy, że w postępowaniu tego rodzaju dłużnik ma wpływ na jego wybór.

Na co powinniśmy więc zwracać szczególną uwagę, decydując się na usługi tego czy innego specjalisty? Niezwykle istotne jest doświadczenie zdobyte na gruncie zrealizowanych postępowań. Liczą się także takie atrybuty jak wiedza z zakresu finansów, ekonomii czy prawa, a także umiejętności negocjacyjne, interpersonalne czy mediacyjne. Warto też zwrócić uwagę na kulturę osobistą. Nie zaszkodzi także zasięgnąć opinii, zweryfikować czy są one pozytywne. Jeśli doradca będzie spełniał te wymogi, możemy być spokojni o to, że stanie się on mocnym orężem w walce o oddłużenie firmy i wyprowadzi ją z finansowego kryzysu, działając też na korzyść wierzycieli.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl