Data publikacji: 30.05.2021

Bankructwo firmy – Kiedy można ogłosić i jak się zabezpieczyć?

Każda, nawet najlepiej prosperująca firma, obarczona jest ryzykiem upadłości. Jest to szczególnie widoczne w czasach, kiedy pandemia koronawirusa wyniszcza gospodarkę. Wiele firm, które doskonale radziły sobie na rynku i osiągały wysokie przychody, było zmuszonych do ogłoszenia bankructwa. No właśnie – na czym dokładnie polega bankructwo firmy? Jak je ogłosić? Poznaj odpowiedź na te pytania – przy okazji dowiesz się również, w jaki sposób restrukturyzacja firmy może być sposobem na uchronienie jej przed bankructwem. 

Bankructwo firmy – na czym polega?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest bankructwo i w jakich sytuacjach możemy używać tego terminu. Otóż bankructwo to po prostu upadłość przedsiębiorstwa, które nie jest w stanie dłużej funkcjonować. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy firma przestaje być wypłacalna względem swoich wierzycieli.

Ogłoszenie bankructwa firmy może nastąpić w sytuacji, gdy co najmniej od trzech miesięcy nie posiada ona środków wystarczających do regulowania zobowiązań względem wierzycieli. Muszą to być trzy miesiące, które minęły od dnia terminu spłaty zobowiązania. Bankructwo firmy może zostać ogłoszone również w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych.

Kiedy można ogłosić upadłość?

Bankructwo firmy to krok ostateczny, przed którego podjęciem wykorzystane mogą zostać różnego rodzaju sposoby na pomoc firmie – na przykład restrukturyzacja. Aby móc ubiegać się o upadłość firmy, należy spełnić kilka warunków:

  • przedsiębiorca przestaje być wypłacalny, a zobowiązania przekroczą wartość jego majątku, nawet wtedy, gdy wykonuje je na bieżąco,
  • zaniechanie realizowania opłat trwa dłużej niż trzy miesiące – licząc od dnia spłaty zobowiązań,
  • firma musi posiadać co najmniej dwóch wierzycieli,
  • suma niewykonanych zobowiązań musi przekraczać 10% wartości bilansowej jego przedsiębiorstwa.

W niektórych sytuacjach warunki te nie muszą zostać spełnione, aby firma mogła ogłosić upadłość. Sąd może ogłosić upadłość również w sytuacji, gdy niewypłacalność dłużnika posiada charakter trwały lub w sytuacji, gdy wierzyciele ponieśliby negatywne skutki odrzucenia wniosku.

Jak ogłosić bankructwo przedsiębiorstwa?

Najważniejsza informacja jest taka, że upadłość firmy może ogłosić zarówno przedsiębiorca, jak i jego wierzyciele. Przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku o upadłość najpóźniej 30 dnia od dnia, w którym nastąpiła podstawa prawna do ogłoszenia bankructwa firmy. Odpowiedni wniosek należy złożyć w Oddziale Gospodarczym odpowiedniego Sądu Rejonowego. Należy także wybrać odpowiedni rodzaj upadłości firmy.

Uwaga: złożenie takiego wniosku nie jest równoznaczne z ogłoszeniem bankructwa firmy! Po jego złożeniu rozpocznie się specjalna procedura upadłościowa, która może trwać nawet kilka tygodni – a często dłużej. W czasie procedury na przedsiębiorcę mogą zostać nałożone obowiązki, które będzie musiał wypełnić.

Kolejna ważna informacja jest taka, że Sąd może umorzyć pewne zobowiązania przedsiębiorcy pod warunkiem, że nastąpiły one na skutek czynników, niezależnych od niego – na przykład klęski żywiołowej.

Jak zmniejszyć zadłużenie firmy nawet o 50%?

Przed podjęciem decyzji o ogłoszeniu bankructwa firmy warto skorzystać z różnych form pomocy, dostępnych dla przedsiębiorców. Jedną z nich może być restrukturyzacja. Jest to specjalny rodzaj postępowania sądowego, którego głównym celem jest poprawa ogólnej sytuacji przedsiębiorstwa. W ramach postępowania restrukturyzacyjnego prowadzony jest szereg działań, które mają na celu także zadbanie o interesy wierzycieli.

Należy podkreślić, że restrukturyzacja pozwala na zmniejszenie zadłużenia nawet o 50%. Obecnie istnieje możliwość skorzystania z uproszczonej procedury restrukturyzacji, która dostępna jest od czerwca 2020 roku w ramach Tarczy 4.0. W ramach restrukturyzacji przedsiębiorca może liczyć na obniżenie miesięcznych rat za zobowiązania, znaczącą redukcję zadłużenia, a także na skuteczną ochronę przeciwegzekucyjną. W przypadku, gdy firma posiada wielu wierzycieli, przedsiębiorca będzie mógł spłacać tylko jedną ratę.

To idealne rozwiązanie dla firm, które są zagrożone bankructwem. Warto z niego skorzystać – szczególnie, że przepisy dotyczące restrukturyzacji, są obecnie bardzo przyjazne dla przedsiębiorców, zagrożonych upadłością.

Kto może ubiegać się o restrukturyzację?

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z restrukturyzacji, ale nie jesteś pewien, czy takie rozwiązanie będzie dostępne dla Twojej firmy? O restrukturyzację mogą ubiegać się:

  • osoby prowadzące działalność gospodarczą,
  • osoby prowadzę spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną,
  • wspólnicy  spółek partnerskich,
  • osoby będące wspólnikiem  osobowym spółki handlowej, który ponosi odpowiedzialność bez ograniczeń całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

HelpHero – uzyskaj profesjonalną pomoc i zabezpiecz się przed bankructwem swojej firmy

HelpHero oferuje profesjonalną pomoc podczas całego procesu restrukturyzacji firmy. Dołącz do grona przedsiębiorców, którym udało się uniknąć bankructwa firmy – właśnie dzięki postępowaniu restrukturyzacyjnemu! Skontaktuj się z nami, a jak najszybciej przeanalizujemy sytuację Twojej firmy i wybierzemy optymalne rozwiązanie. Jeśli zakwalifikujesz się do postępowania restrukturyzacyjnego, złożymy w Twoim imieniu wniosek i zadbamy o wszystkie formalności – tak, aby już niebawem Twoja firma znowu mogła prosperować!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl