Data publikacji: 24.05.2021

Upadłość firmy – Czym jest i jak się przed nią ochronić?

Zakładając firmę, większość osób wyobraża sobie dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, które będzie rozwijało się przez wiele kolejnych lat. Niestety, zdarzają się przypadki – czasem niezależne od przedsiębiorcy, jak na przykład pandemia koronawirusa – kiedy sytuacja gospodarcza jest na tyle niesprzyjająca, że dalsze prowadzenie firmy staje się niemożliwe. Wtedy w głowie zaczyna pojawiać się myśl o upadłości, Najczęściej powodem bankructwa firm jest problem z wypłacalnością. U Ciebie również pojawiły się kłopoty z opłacaniem wierzytelności? Zanim podejmiesz decyzję o upadłości firmy, koniecznie skorzystaj ze wszystkich sposobów jej ratowania – a najlepszym z nich z pewnością jest restrukturyzacja firmy.

Upadłość firmy – co oznacza w praktyce?

Upadłość firmy to po prostu jej bankructwo. Termin ten oznacza sytuację, kiedy firma przestaje być wypłacalna względem swoich wierzycieli. Innymi słowy, w firmowej kasie zaczyna brakować środków na to, aby radzić sobie z bieżącymi zobowiązaniami finansowymi. Najczęściej upadłość kojarzona jest ze średnimi i dużymi firmami, choć jednoosobowe firmy również mogą ogłosić upadłość.

Oczywiście ogłoszenie upadłości firmy jest krokiem ostatecznym. Przed podjęciem decyzji o ogłoszeniu bankructwa z reguły podejmowane są różnego rodzaju kroki, które mają uchronić firmę przed bankructwem. Może to być redukcja działów, reorganizacja sposobu działania firmy czy podzielenie na mniejsze podmioty.

W jakich sytuacjach firma może ogłosić upadłość?

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, upadłość firmy może zostać ogłoszona w sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny. Niemniej jednak spełnione muszą zostać odpowiednie warunki.

Po pierwsze, firma musi posiadać co najmniej dwóch wierzycieli. Po drugie, problemy z opłacaniem wierzytelności muszą trwać co najmniej od trzech miesięcy – licząc od terminu spłaty. Po trzecie, suma niewykonanych zobowiązań musi przekraczać 10% wartości bilansowej jego przedsiębiorstwa.

Jak ogłosić upadłość?

Przede wszystkim przedsiębiorca musi mieć świadomość, że zgłoszenie wniosku o upadłość to tylko początek drogi. Sam wniosek nie oznacza, że firma ogłosiła bankructwo. Na początku musi odbyć się specjalne postępowanie, które może trwać nawet kilka miesięcy. Dopiero po przeanalizowaniu sytuacji Sąd może ogłosić upadłość firmy.

Wniosek o upadłość firmy należy złożyć w Oddziale Gospodarczym odpowiedniego Sądu Rejonowego. Trzeba to zrobić najpóźniej 30 dnia od dnia, w którym nastąpiła podstawa prawna do ogłoszenia bankructwa firmy. Należy też wskazać właściwy rodzaj upadłości przedsiębiorstwa.

Jak uchronić firmę przed upadłością?

W bardzo dużej ilości przypadków dobrym wyjściem w trudnej sytuacji biznesowej jest restrukturyzacja firmy. Jak wspomnieliśmy na początku, w większości przypadków powodem, dla którego firma zmuszona jest do ogłoszenia upadłości, są problemy z opłacaniem wierzytelności. Restrukturyzacja może pozwolić na zmniejszenie zadłużenia firmy nawet do 50%, dzięki czemu sytuacja przedsiębiorstwa może ulec znaczącej poprawie.

Obecnie istnieje możliwość skorzystania z uproszczonej procedury restrukturyzacji, która dostępna jest od czerwca 2020 roku w ramach Tarczy 4.0. Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm, które zagrożone są bankructwem.

Kto może się o nią ubiegać?

To podstawowe pytanie, które zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, o restrukturyzację mogą ubiegać się:

  • przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą,
  • osoby, które prowadzą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • osoby prowadzące spółkę akcyjną,
  • wspólnicy  spółek partnerskich,
  • wspólnicy osobowi spółki handlowej, którzy ponoszą odpowiedzialność bez ograniczeń całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

W związku z pandemią koronawirusa wielu przedsiębiorców znalazło się w szczególnie trudnej sytuacji. Ty również należysz do tego grona i zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z restrukturyzacji? Prawdopodobnie istnieje taka możliwość, jeśli należysz do którejś z wymienionych grup przedsiębiorców.

Szereg korzyści dla przedsiębiorstwa

Jakie są największe korzyści dla firm, które zdecydowały się na restrukturyzację? Oto najważniejsze z nich:

  • redukcja zobowiązań nawet do 50% – a w niektórych przypadkach nawet więcej,
  • obniżenie miesięcznych rat dla takich, które będą łatwiejsze do spłacania,
  • skuteczna ochrona przeciwegzekucyjna, dająca większe poczucie bezpieczeństwa,
  • konieczność płacenia tylko jednej raty miesięcznie dla wszystkich wierzycieli.

Największą korzyścią jest oczywiście uchronienie firmy przed koniecznością ogłoszenia upadłości firmy!

HelpHero – ochronimy Twoją firmę przed upadłością

Chciałbyś ubiegać się o restrukturyzację, ale nie masz pewności, jak się do tego zabrać? HelpHero to Ekspert Pośrednictwa Prawnego, który oferuje kompleksową pomoc w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw – również tych, które są zagrożone upadłością. Nie czekaj – skontaktuj się z nami jeszcze dzisiaj, a czym prędzej zaczniemy działać!

 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl