Data publikacji: 26.09.2022

Na czym polega postępowanie układowe i kto może z niego skorzystać?

Widmo upadłości nie musi oznaczać kresu prowadzenia większej czy mniejszej firmy. Dostępne są narzędzia, które z powodzeniem mogą zażegnać kłopoty finansowe, jakie pojawiły się w przedsiębiorstwie. Jednym ze skutecznych sposobów, który może pomóc firmie odwrócić bieg wydarzeń, jest przyspieszone postępowanie układowe, jeden z czterech typów postępowań restrukturyzacyjnych. Wiele firm decyduje się na tę formę uzdrowienia firmowych finansów i jak się okazuje reorganizacje udaje się przeprowadzić z powodzeniem. Na czym w takim razie polega uproszczone postępowanie układowe?

Idea restrukturyzacji firmy? Na czym ona polega?

Zanim przejdziemy do samego przyspieszonego postępowania układowego, warto wspomnieć o samej restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Pojęcie restrukturyzacji odnosi się do szeregu działań, które podejmowane są w różnych obszarach firmy. Zadaniem tych działań jest np. zwiększenie jej efektywności, optymalizacja wykorzystania zasobów, czy też poprawa konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku.

Uniknięcie obwieszczenia upadłości to podstawowy cel, jaki stawia się przed restrukturyzacją, a do niego mają prowadzić różne ścieżki. Zawiera się układy z wierzycielami, inicjuje nowe relacje biznesowe, poszukuje nowych rynków zbytu czy uniemożliwia się wszczynanie wobec firmy egzekucji. W rezultacie restrukturyzacji firma ma znaleźć się w lepszej kondycji finansowej.

Przyspieszone postępowanie układowe – na czym polega?

Wielu przedsiębiorców zdając sobie sprawę ze słabej sytuacji ekonomicznej firmy i jej niewypłacalności, szuka sposobów na to, by sprawnie ten problem rozwiązać. Jednym ze skutecznych sposobów, na który warto się zdecydować jest przyspieszone postępowanie układowe, którego realizacja jest wyraźnie prostsza od postępowania układowego czy sanacyjnego. W tym rodzaju postępowania układ zawierany jest po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności, jednak przebiega to w trybie uproszczonym. Wprawdzie wymaga się tutaj udziału sądu, ale rozpatruje on wniosek o otwarcie i przeprowadzenie przyspieszonego postępowania układowego na posiedzeniu niejawnym. Istotna jest sama suma wierzytelności spornych, która nie może przekraczać 15% wszystkich wierzytelności. Warto też wspomnieć o tym, że sąd rozpatruje wniosek, opierając się jedynie na dokumentach, które są dołączone do wniosku.

Jedną z największych korzyści zainicjowania tego rodzaju postępowania jest to, że prowadzone jest ono we wspomniany już uproszczony sposób. Sprowadza się to do tego, że czas jego trwania powinien zamknąć się w dwóch do czterech miesięcy. Dłużnik na drodze przyspieszonego postępowania układowego może uniknąć upadłości, dzięki temu, że zawiera on układ z wierzycielami, co daje szansę przedsiębiorstwu na podjęcie kroków naprawczych.

Rozstrzygnięcie wniosku sąd wydaje przeważnie na przestrzeni jednego tygodnia. Jeśli werdykt okaże się pozytywny, to dłużnikowi zostaje przydzielony doradca restrukturyzacyjny. W przypadku przyspieszonego trybu nie ma możliwości samodzielnego wyboru nadzorcy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której doradca zaproponowany przez dłużnika uzyska poparcie wierzycieli, którzy mają sumę wierzytelności większą niż 30%.

Po stronie najistotniejszych plusów stojących za przyspieszonym postępowaniem układowym jest to, że dłużnik zaraz po pozytywnym rozpatrzeniu przez sąd złożonego wniosku otrzymuje natychmiastowe zabezpieczenie chroniące firmę przed egzekucjami, które prowadzą wierzyciele. Jest to okoliczność bardzo sprzyjająca dla osoby, która pracuje na rzecz dłużnika, by wyprowadzić przedsiębiorstwo z kryzysu.

Plusy i minusy przyspieszonego postępowania restrukturyzacyjnego

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z przyspieszonego postępowania restrukturyzacyjnego ze względu na to, że ten proces prezentuje wiele zalet. Jedną z najistotniejszych jest to, że postępowanie przynosi korzyść dłużnikowi w stosunkowo krótkim czasie. Co bardzo istotne korzyści odczuwają także wierzyciele, którzy mają możliwość szybszego zatwierdzenia układu i efektywniejszego dochodzenia swoich praw.

Dłużnicy doceniają także to, że przyspieszone postępowanie zawiesza wszelkie egzekucje, które dotyczą wierzytelności objętych układem i ujętych w spisie wierzytelności. Nie można też wszczynać nowych egzekucji wobec dłużnika.

Warto też jednak zwrócić uwagę na te nieco mniej korzystne cechy przyspieszonego postępowania restrukturyzacyjnego. Mianowicie krótki czas trwania takiej restrukturyzacji determinuje dużą intensywność prac, które mają wyprowadzić firmę z finansowego kryzysu, co niekoniecznie umożliwia wprowadzenie dogłębnych zmian w przedsiębiorstwie. Może to się też odbić na zespole, który będzie odczuwał niepokój wynikający z dynamicznie wprowadzanych zmian. Wierzyciele natomiast nie mają możliwości sprzeciwienia się wobec zawartości spisu wierzytelności.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl