Data publikacji: 28.04.2023

Harmonogram spłaty kredytu – czym jest i jakie informacje zawiera?

Harmonogram spłaty kredytu to dokument, który jest niezwykle istotny dla każdego kredytobiorcy. Niezależnie od tego, czy jest to kredyt hipoteczny, czy może niewielki kredyt gotówkowy – to właśnie na podstawie harmonogramu odbywa się spłata kredytu. Dowiedz się, jakie informacje zawiera harmonogram spłaty kredytu, kiedy może ulec zmianie i co zrobić w sytuacji, gdy nie otrzymałeś takiego dokumentu.

Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Harmonogram spłaty kredytu to dokument, który przygotowywany jest indywidualnie dla każdego kredytobiorcy. Zawiera on wszystkie ważne informacje dotyczące tego, jak ma wyglądać spłata rat. To właśnie na podstawie tego dokumentu kredytobiorca jest w stanie określić, jaką część miesięcznych przychodów będzie musiał przeznaczyć na spłatę swojego zobowiązania finansowego.

Jakie informacje zawiera harmonogram spłaty rat?

Zastanawiasz się, jakie dokładnie informacje można znaleźć w harmonogramie spłaty kredytu? Oczywiście wzór takiego dokumentu może być różny, w zależności od tego, jaki bank lub jaka firma pożyczkowa udzieliła Ci finansowania. Najczęściej jednak w harmonogramie spłaty kredytu znaleźć można następujące informacje:

  • całkowity koszt kredytu – czyli kwotę, jaką będziesz musiał spłacić do banku,
  • wysokość miesięcznych rat rozpisaną na cały okres spłaty,
  • terminy spłaty rat,
  • kwotę kredytu, jaka pozostanie do spłaty po opłaceniu kolejnych rat,
  • inne ważne informacje, jak rodzaj kredytu czy wysokość oprocentowania.

Jak widać, harmonogram spłaty kredytu jest dokumentem niezwykle istotnym. Bez niego spłata rat byłaby bardzo trudna – choćby dlatego, że kredytobiorca nie wiedziałby, jaką dokładnie kwotę wpłacać do banku w każdym kolejnym miesiącu.

Brak harmonogramu spłaty kredytu – co zrobić?

Okazuje się jednak, że nie każdy kredytobiorca otrzymuje harmonogram spłaty kredytu. Problem z brakiem takiego dokumentu występuje najczęściej w przypadku kredytów na niewielkie kwoty, udzielanych online, a także różnego typu pożyczek. Okazuje się jednak, że – zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem – każdy bank ma obowiązek dostarczenia kredytobiorcy harmonogramu.

Jeśli nie otrzymałeś takiego dokumentu, przede wszystkim sprawdź, czy nie został on wygenerowany w Twojej aplikacji bankowej. Bardzo często banki właśnie tą drogą przekazują harmonogram. Możesz również skontaktować się z instytucją, która udzieliła Ci kredytu, aby zapytać, gdzie znajdziesz harmonogram. Jeżeli nie dostałeś harmonogramu, prawdopodobnie otrzymasz go w krótkim czasie.

W jakich sytuacjach harmonogram spłaty ulega zmianie?

Zdarzają się sytuacje, kiedy harmonogram może ulec zmianie już w trakcie spłaty kredytu. Co istotne, do takiej zmiany może dojść zarówno z inicjatywy kredytobiorcy, jak i banku.

Nadpłata kredytu

Jedną z najczęstszych sytuacji, w których dochodzi do zmiany harmonogramu, jest nadpłata kredytu przez kredytobiorcę. Jeśli zdecydujesz się na jednorazowe wpłacenie większej kwoty, możesz liczyć na obniżenie miesięcznych rat lub na skrócenie okresu spłaty. Z pewnością jednak w takim przypadku konieczne będzie stworzenie nowego harmonogramu.

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to rozwiązanie, z którego skorzystało wielu kredytobiorców. Była to szansa na uniknięcie spłaty rat przez kilka miesięcy. Oczywiście każda osoba, która zdecydowała się na takie wakacje, otrzymała nowy harmonogram spłaty kredytu, uwzględniający fakt, iż zobowiązanie nie było spłacane przez kilka miesięcy.

Zmiany WIBOR lub stóp procentowych

Innym przypadkiem może być sytuacja, w której zmianie ulegają wskaźniki, mające istotny wpływ na przykład na wysokość rat. Dobrym przykładem może być WIBOR. Kiedy WIBOR ulega zmianie, zmienia się także wysokość rat. W takiej sytuacji potrzebny jest nowy harmonogram spłaty rat. To samo dotyczy między innymi zmian stóp procentowych.

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest harmonogram spłaty kredytu i dlaczego dokument ten ma tak duże znaczenie. Jeśli nie otrzymałeś takiego harmonogramu, możesz skontaktować się z bankiem lub z inną instytucją, która udzieliła Ci finansowania. Harmonogram spłaty rat jest bowiem kluczowym dokumentem, jeśli chodzi o comiesięczną, terminową spłatę kredytu.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl