Data publikacji: 27.04.2023

Inflacja a kredyt – w jaki sposób inflacja wpływa na Twój kredyt?

Jak wynika z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny, inflacja w Polsce w marcu 2023 roku wyniosła 16,1 proc. Oznacza to, że tempo wzrostu cen nieco zwolniło – choć nadal nie ma co liczyć na to, że ceny zaczną spadać. W związku z bardzo wysokimi cenami, wielu kredytobiorców zastanawia się nad tym, w jaki sposób tak wysoka inflacja może wpływać na raty kredytu. Eksperci HelpHero postanowili odpowiedzieć na ważne pytanie: Inflacja a kredyt – czy istnieje między nimi zależność?

Inflacja a kredyt – kredytobiorcy mają powodu do zmartwień

Każda osoba, która spłaca kredyt, powinna mieć świadomość, że zależność między inflacją a kredytem jest bardzo silna. Niestety, Polska już od wielu miesięcy zmaga się z inflacją. Wpływa to na regularny wzrost cen towarów i usług. W sytuacji, gdy inflacja rośnie w szybkim tempie, Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na podniesienie stóp procentowych.

Krok taki – przynajmniej w pewnym stopniu – ma hamować tempo wzrostu inflacji. Jeśli podniesienie stóp procentowych okaże się nieskuteczne i tempo inflacji w dalszym stopniu będzie wzrastało, RPP może podnieść stopy procentowe w Polsce po raz kolejny. Z taką właśnie sytuację mieliśmy do czynienia w Polsce przez ostatnie miesięcy.

Wyższe stopy procentowe to wyższa rata kredytu

Dzisiaj większość kredytobiorców wie już, że każde podniesienie stóp procentowych przekłada się na wyższe raty kredytu. Odsetki spłacane przy kredycie w dużej mierze uzależnione są od oprocentowania kredytu. Na to oprocentowanie z kolei ma wpływ rynkowa stopa bazowa – czyli podnoszone przez RPP stopy procentowe. Każda decyzja o podniesieniu sto procentowych to bardzo zła wiadomość dla kredytobiorców. Prowadzi bowiem do zwiększenia odsetek, a zatem – do konieczności płacenia wyższych rat.

Nie ma zatem wątpliwości, że związek pomiędzy inflacją a kredytem istnieje. Ważne jest to, aby każdy kredytobiorca rozumiał ten mechanizm. Wiedza taka może być dobrym sposobem na uchronienie się przed negatywnymi konsekwencjami rosnącej inflacji – oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe.

Inflacja a spłata kredytu – czy kredytobiorca może się zabezpieczyć?

 

Choć oczywiście inflacja nie jest zjawiskiem, które można przewidzieć kilka lat wcześniej, decydując się na wieloletni kredyt, należy mieć świadomość, że sytuacja gospodarcza może się zmienić w każdej chwili. Czy istnieje sposób na to, aby uchronić się przed negatywnym wpływem inflacji na wysokość kredytu? Owszem – istnieją rozwiązania, które w przypadku inflacji mogą okazać się naprawdę solidnym zabezpieczeniem dla kredytobiorców.

Kredyt z ratami stałymi

Oczywiście to kredyt z ratami stałymi może być jedną z najlepszych form zabezpieczenia się przed wzrostem rat, spowodowanym m.in. inflacją i podnoszeniem stóp procentowych. Choć w niektórych przypadkach kredyt z ratami stałymi może być nieco droższy, niż inne rozwiązania, jest to sposób na zachowanie pewnej stabilności. Osoby, które chcą uniknąć gwałtownych zmian w wysokości rat, mogą wybrać tę właśnie metodę.

Należy jednak mieć świadomość, że nawet w przypadku kredytu z ratami stałymi, raty nie będą idealnie równe przez cały okres spłaty. Warto więc bardzo dokładnie zapoznać się z umową kredytową i ze wszystkimi czynnikami, które mogą mieć wpływ na wysokość rat.

Oprocentowanie stałe

Wybór kredytu z oprocentowaniem stałym również może być rozwiązaniem, które może – w pewnym stopniu – uchronić kredytobiorcę przed gwałtownym wzrostem miesięcznych rat. Wybór oprocentowania stałego daje kredytobiorcy gwarancję, że nie ulegnie ono zmianie przez pewien czas. Najczęściej jest to pięć lat, choć banki proponują tutaj różne rozwiązania.

Taki kredyt pozwala na zaplanowanie wydatków na kolejne kilka lat, ponieważ nie ma tutaj tak dużego ryzyka, że rata nagle wzrośnie o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent – tak, jak to miało miejsce w przypadku wielu kredytów w ostatnich miesiącach.

Inflacja a kredyt – podsumowanie

Wiesz już, że istnieje ścisły związek między inflacją a kredytem. Niestety, wysoka inflacja to nie tylko rosnące ceny produktów i usług, ale często także o wiele wyższe raty kredytu. Nic dziwnego, że w ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosło zainteresowanie kredytami z ratami stałymi oraz ze stałym oprocentowaniem. Może to być bowiem solidne zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami inflacji – przede wszystkim przed wyższymi ratami kredytu.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl