Data publikacji: 09.02.2023

Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy?

Otrzymałeś informację o tym, że Twój małżonek złożył pozew rozwodowy? W związku z rozpoczętym postępowaniem, sąd wysłał do Ciebie odpis pozwu, a także wezwanie do przygotowaniu odpowiedzi? Koniecznie sprawdź, jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy.

Czy złożenie odpowiedzi na pozew rozwodowy jest konieczne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak w praktyce – krok po kroku – wygląda postępowanie rozwodowe. Trudno się temu dziwić, ponieważ wiele osób nie ma żadnego doświadczenia w tym zakresie. Oczywiście pierwszym krokiem w każdym przypadku jest złożenie pozwu rozwodowego – niezależnie od tego, czy planowany jest rozwód za porozumieniem stron, czy może z orzekaniem o winie.

Kiedy do sądu trafia pozew rozwodowy i sąd przyjmuje sprawę do rozpoznania, w większości przypadków druga strona otrzymuje odpis takiego pozwu. Pozwala to na zapoznanie się z jego treścią. W tym momencie bardzo często pojawia się pytanie, czy złożenie odpowiedzi na pozew rozwodowy jest niezbędne.

Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli sąd zarządzi, że druga strona musi wnieść odpowiedź na pozew, jest to oczywiście niezbędne. W takim przypadku pozwany ma obowiązek przygotowania takiej odpowiedzi.

Nie zawsze jednak złożenie odpowiedzi na pozew rozwodowy jest niezbędne. Jeśli nie jest ono obowiązkowe, pozwany nie musi przygotowywać takiego pisma. W takim przypadku prawdopodobnie sąd zapyta pozwanego o jego stanowisko w sprawie. Pozwany właśnie wtedy będzie miało sposobność do tego, aby je określić.

Odpowiedź na pozew rozwodowy – termin

Jeśli sąd wezwie pozwanego do złożenia odpowiedzi na pozew rozwodowy, termin na przygotowanie takiego dokumentu nie może być krótszy niż 14 dni. Termin ten liczony jest od dnia, w którym pozwany otrzymał odpis pozwu rozwodowego. Jeżeli pozwany zdecyduje się na wysłanie odpowiedzi pocztą, sąd uwzględni termin nadania przesyłki.

Co bardzo ważne, 14 dni dotyczy wyłącznie dni roboczych. Jeśli w tym czasie wystąpi święto, nie wpłynie to na przedłużenie terminu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy 14. dzień upływa w dzień świąteczny – czyli w dzień wolny od pracy. W takiej sytuacji pozwany może złożyć pismo w kolejnym dniu roboczym – czyli w 15. dni od momentu otrzymania odpisu pozwu rozwodowego.

Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy?

Jedna z najistotniejszych kwestii dotyczy tego, jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to oficjalne pismo, w związku z czym musi ono spełniać wszystkie wymogi formalne.

Odpowiedź na pozew rozwodowy powinna zawierać następujące elementy:

  • datę i miejsce złożenia pisma,
  • określenie sądu i wydziału, do którego kierowane jest pismo,
  • dane osobowe osoby składającej odpowiedź, czyli pozwanego,
  • dane osobowe powoda,
  • sygnaturę akt sprawy – można ją znaleźć m.in. w odpisie pozwu,
  • oznaczenie pisma –  „Odpowiedź na pozew rozwodowy”,
  • oświadczenie pozwanego,
  • ewentualne dowody w sprawie,
  • podpis,
  • informację o załącznikach.

Oczywiście najważniejszym elementem jest tutaj treść samej odpowiedzi na pozew rozwodowy. Powinna ona być konkretna, a jednocześnie musi zawierać wszystkie istotne dla sądu informacje. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron, warto umieścić w treści informację o tym, czy pozwany zgadza się na rozwód bez orzekania o winie.

Sytuacja komplikuje się w przypadku, gdy sprawa dotyczy rozwodu z orzekaniem o winie. Jeśli to pozwany został wskazany jako winny rozpadu małżeństwa, w odpowiedzi na pozew rozwodowy ma prawo przedstawić wszystkie argumenty, które mogłyby zaprzeczać jego winie. Oczywiście w takim przypadku warto skonsultować się z prawnikiem, który nie tylko pomoże w przygotowaniu odpowiedzi na pozew rozwodowy, ale też zadba o interesy pozwanego na każdym etapie postępowania.

Odpowiedź na pozew rozwodowy – warto skorzystać z pomocy prawnej

Postępowanie rozwodowe bywa niezwykle stresujące, również w przypadku rozwodu bez orzekania o winie. Właśnie dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawnika, który posiada duże doświadczenie w tego typu sprawach. Kwestia tego, jak napisać odpowiedź pozew rozwodowy, budzi wiele wątpliwości, więc tego typu wsparcie może okazać się niezwykle cenne. Tym bardziej, że jest to pismo, które pozwoli sądowi na zapoznanie się ze stanowiskiem drugiej strony – to na podstawie odpowiedzi na pozew sąd wyrobi sobie wstępną opinię na temat danej sprawy.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl