Data publikacji: 08.07.2022

Wygrane sprawy frankowiczów z PKO BP – co warto wiedzieć?

PKO Bank Polski pod względem sumy aktywów jest nadal zdecydowanie największą instytucją bankową w naszym kraju. Bank spod znaku skarbonki biorąc pod uwagę skalę działania zdecydowanie wyprzedza między innymi Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski oraz mBank. Trudno się zatem dziwić, że pytania o wygrane sprawy frankowiczów z PKO BP wzbudzają dość duże zainteresowanie. Postanowiliśmy sprawdzić, czy PKO Bank Polski faktycznie przegrywa z frankowiczami. Najpierw warto jednak przedstawić pewne dane na temat kredytów frankowych z PKO BP.

PKO BP część kredytów frankowych przejął od Nordei

Dostępne informacje pozwalają nam stwierdzić, czy największy polski bank rzeczywiście posiada spory portfel kredytów frankowych. Dane z raportu okresowego PKO BP za I kw. 2022 r. wskazują, że ten bank miał wówczas w swoim bilansie kredyty frankowe o wartości około 14,7 mld zł. Był to zdecydowanie wyższy wynik od tego, który odnotowano dla instytucji zajmujących kolejne miejsca – Banku Millennium (11,5 mld zł), Santander Banku Polska (9,1 mld zł), Getin Noble Banku (8,8 mld zł) oraz mBanku (8,8 mld zł). 

Warto wiedzieć, że wygrane sprawy frankowiczów z PKO BP są nie tylko efektem działań konsumentów, którzy od początku byli klientami tego banku. Wiele osób może jeszcze pamiętać, że wiosną 2014 r. PKO BP zakupił Nordea Bank Polska. W ramach tej transakcji, największy krajowy bank musiał też przejąć kredyty frankowe udzielone przez Nordea Bank (m.in. te oferowane pod nazwą „Nordea-Habitat”). Trzeba nadmienić, że obecnie większość frankowych „hipotek” z PKO BP to kredyty denominowane w CHF. Kredyty indeksowane kursem franka są mniej liczne. PKO BP pod swoim szyldem oferował kredyty frankowe określane jako „Własny kąt hipoteczny” oraz „Mix”.

Wygrane sprawy frankowiczów z PKO BP: są przykłady

Spraw sądowych zakończonych wygraną frankowiczów było już sporo. Dotyczy to również powództw przeciwko PKO BP. Nie sposób wymienić ich wszystkich. Mimo tego poszukaliśmy kilku wyroków, które potwierdzają, że korzystne dla klientów PKO BP i Nordei rozstrzygnięcia nie należą do rzadkości. Jako przykład można podać następujące wygrane sprawy frankowiczów z PKO BP:

  • Wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach z dnia 29 września 2021 r. (sygn. akt II Ca 127/21)

  • Wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 27 kwietnia 2022 r. (sygn. akt I C 2571/20)

  • Wyrok Sądu Okręgowego w Częstochowie z dnia 28 stycznia 2022 r. (sygn. akt I C 151/21)

  • Wyrok Sądu Okręgowego w Płocku

    z dnia 25 marca 2022 r. (sygn. akt: I C 287/21)

  • Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2022 r. (sygn. akt II C 3344/20)

  • Wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 2 marca 2022 roku (sygn. akt I C 433/21)

  • Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 30 marca 2022 r. (sygn. akt XXVIII C 2012/21)

 

Trzeba podkreślić, że wszystkie wymienione powyżej wyroki sądowe zostały wydane niedawno przez sądy okręgowe. Szersza analiza orzecznictwa wskazuje, że bank PKO BP bardzo często przegrywa z frankowiczami również w drugiej instancji sądowej. 

 

Program ugód to reakcja banku na problemy w sądach

Aktualnie trwający program ugód frankowych dla klientów PKO BP również może potwierdzać, że wspomniany bank nie radzi sobie z powództwami frankowiczów. Wygrane sprawy frankowiczów z PKO BP sprawiły, że największy krajowy bank przygotował specjalną ofertę. Nie wydaje się ona jednak szczególnie korzystna dla frankowiczów w obecnych warunkach. Ugody zaproponowane przez PKO BP zakładają bowiem przeliczenie kredytu od początku przy hipotetycznym założeniu, że sporna „hipoteka” była cały czas kredytem rozliczanym w złotych (bez waloryzacji do franka). 

Problem polega na tym, że lider polskiej bankowości w ramach przeliczenia bierze pod uwagę stawkę WIBOR. Skutkuje to wysokim poziomem oprocentowania po ugodzie i jest mało korzystne dla klienta – mimo możliwości wyboru stawki „zamrożonej” na kolejne pięć lat. Nie można również zapominać, że uwzględnienie takiego samego historycznego oprocentowania jak dla kredytów w złotym ogranicza wartość nadpłaty zwracanej przez bank. Nawet „odfrankowienie” będące efektem korzystnego dla kredytobiorcy wyroku będzie bardziej opłacalne, ponieważ zakłada ono utrzymanie niskiego oprocentowania opartego o notowania stóp LIBOR CHF (historycznie) oraz SARON (obecnie). Najlepsze skutki dla frankowicza zwykle zapewnia całkowite unieważnienie umowy.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl