Data publikacji: 06.10.2022

Zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu – jak je zwiększyć?

Obowiązujące przepisy nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do tego, że za uszczerbek na zdrowiu należy się odszkodowanie (zadośćuczynienie). Niestety, wysokość takiego świadczenia dość często stanowi problem. Wiele osób skarży się w Internecie na (ich zdaniem) zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Oczywiście, same takie skargi nie wystarczą do zmiany decyzji ubezpieczyciela lub innego podmiotu, który wypłacił odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Postanowiliśmy wyjaśnić, jak ekspert prawny może uporać się z poważnym problemem, którym na pewno jest zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Najpierw warto jednak poznać podstawy prawne takiego świadczenia. 

Uszczerbek na zdrowiu nie posiada definicji prawnej? 

Osoby zainteresowane tym, jak zwiększyć zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, mogą być nieco zaskoczone faktem, że taki uszczerbek nie posiada bezpośredniej definicji w prawie cywilnym. Definicji prawnej wynikającej z ustawy nie należy mylić z definicjami, które wprowadzają ubezpieczyciele w ramach oferowanych polis na życie oraz ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Definicje ubezpieczeniowe mogą mieć znaczenie dla posiadacza dobrowolnej polisy na życie lub polisy NNW. Czasem odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu wynikające z dobrowolnego ubezpieczenia otrzymuje też ktoś inny niż ubezpieczający (np. małżonek, który uległ wypadkowi lub pasażer pojazdu, którego kierowca wykupił komunikacyjne NNW).

Zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu często dotyczy OC

Jeżeli natomiast chodzi o roszczenia niezwiązane z dobrowolnymi ubezpieczeniami, to artykuł 445 paragraf 1 w powiązaniu z artykułem 444 paragraf 1 kodeksu cywilnego jest podstawą roszczeń wobec osoby lub firmy wypłacającej odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu (w tym również zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu). Kodeks cywilny wskazuje, że sąd ma prawo przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia.

Możliwość przyznania przez sąd wspomnianego świadczenia nie zależy od tego, czy sprawca szkody posiada odpowiednią ochronę ubezpieczeniową z OC. W praktyce zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu często jest związane z wypadkiem drogowym oraz obowiązkowym OC dla kierowców. Do kancelarii prawnych regularnie zgłaszają się ofiary wypadku, którym zbyt niskie świadczenie przyznał zakład ubezpieczeń chroniący sprawcę w ramach OC dla kierowców.

Kwestionować można też wypłaty z dobrowolnych polis

Wcześniej wspomnieliśmy o odszkodowaniach za uszczerbek na zdrowiu, które są wypłacane z tytułu dobrowolnych polis (ubezpieczeń na życie i NNW). W przypadku takich produktów ubezpieczeniowych, podstawą roszczenia jest wcześniej zawarta umowy polisy, a nie odpowiedzialność ubezpieczyciela jako podmiotu chroniącego sprawcę szkody. Nie zmienia to faktu, że zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu można kwestionować również jeśli takie świadczenie wynika z dobrowolnej polisy. Oczywiście, roszczenie o wyższą wypłatę musi być odpowiednio uzasadnione. W tym kontekście warto pamiętać, że zakłady ubezpieczeń stosują tabele uszczerbku na zdrowiu. Kwota odszkodowania (zadośćuczynienia) zwykle stanowi iloczyn sumy ubezpieczenia i procentowego uszczerbku na zdrowiu wynikającego z tabeli ubezpieczyciela.

Przykładowo, świadczenie za złamanie żebra lub żeber z obecnością zniekształceń i bez zmniejszenia wydolności oddechowej może wynosić 2% – 10% sumy ubezpieczenia, bo uszczerbek na zdrowiu określono właśnie jako 2% – 10%. Zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, które ubezpieczyciel określił na podstawie tabeli oraz opinii lekarza orzecznika, jak najbardziej może się zdarzyć w praktyce. Warto zwrócić uwagę, że w analizowanym przykładzie orzecznik ma dużą swobodę dotyczącą określenia uszczerbku (wynoszącego od 2% do 10%).

Ekspert prawny pomoże poszkodowanemu w każdej sytuacji

Do eksperta prawnego (takiego jak np. dobry prawnik Warszawa) warto zgłosić się niezależnie od tego, jakie podstawy miało zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że istnieje szansa na zwiększenie świadczenia wypłacanego przez zakład ubezpieczeń lub sprawcę szkody. Oczywiście, przed podjęciem jakichkolwiek działań ekspert prawny będzie chciał przeanalizować dokumentację i okoliczności sprawy. Taka wstępna analiza prawna nie skutkuje koniecznością poniesienia przez poszkodowanego kłopotliwych kosztów. Warto zatem przekonać się, czy zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu może wzrosnąć po interwencji sądu.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl