Data publikacji: 14.06.2023

Zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego

Od pewnego czasu planujesz wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego? A może już udało Ci się spłacić kredyt w całości, mimo tego, że do końca terminu pozostało sporo czasu? Sprawdź, czy możesz uzyskać zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego.

Wcześniejsza spłata kredytu – to naprawdę się opłaca

Niezależnie od tego, czy spłacasz kredyt hipoteczny, czy może szybką pożyczkę na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, jedno jest pewne – wcześniejsza spłata zobowiązania może być świetnym sposobem na odzyskanie części kosztów. Jako kredytobiorca z całą pewnością wiesz, że na całkowity koszt kredytu składa się wiele elementów – nie tylko pożyczona kwota, ale też prowizja pobierana przez bank, ubezpieczenie czy dodatkowe koszty.

Wszystko to sprawia, że kwota do spłaty jest o wiele wyższa niż kwota, którą udało Ci się pożyczyć. Nic dziwnego – banki czy firmy pożyczkowe również chcą zarabiać. Z perspektywy kredytobiorcy jednak możliwość obniżenia kosztów kredytu jest bardzo kusząca. Właśnie dlatego warto zdecydować się na wcześniejszą spłatę kredytu – oczywiście w miarę możliwości. Zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego to rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić.

Korzyści jest jednak o wiele więcej. Spłacając kredyt w całości, można pozbyć się zobowiązania finansowego. To z kolei spore odciążenie dla domowego budżetu, ponieważ nie trzeba spłacać już comiesięcznych rat. Dodatkowo podnosi to także zdolność kredytową, co sprawia, że spłacenie kredytu hipotecznego przed terminem to dobra propozycja dla osób, które chcą zaciągnąć kolejne zobowiązanie.

Zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego – jak go otrzymać?

Zastanawiasz się, jak otrzymać zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego? Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 września 2019 r., kredytobiorcy, którym udało się spłacić kredyt hipoteczny przed terminem, mają prawo do odzyskania części kosztów. W takim przypadku bank musi rozliczyć się z kredytobiorcą – czyli jest zobowiązany do tego, aby zwrócić mu odpowiednią część prowizji.

Wszystko zależy tutaj jednak od tego, kiedy zaciągnięte zostało zobowiązanie. Zwrot prowizji przysługuje tym kredytobiorcom, którzy wzięli kredyt hipoteczny po 22 lipca 2017 r. i spłacili go przed terminem po 11 września 2019 r. To ważna informacja dla osób, które chcą ubiegać się o zwrot prowizji.

Obecnie w większości przypadków zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego odbywa się na wniosek kredytobiorcy. Należy jednak podkreślić, że osoba, która spłaciła kredyt wcześniej, ma tylko sześć lat na to, aby złożyć wniosek o zwrot prowizji – czas ten liczony jest od momentu, kiedy spłacona została cała kwota kredytu. Oczywiście warto złożyć wniosek szybciej, ponieważ pozwoli to na wcześniejsze uzyskanie części kosztów kredytu.

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej?

Zdecydowanie tak. Nie ma chyba wątpliwości co do tego, że zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu nie jest korzystny dla banków. Oznacza to bowiem, że bank musi zrezygnować z części swojego zysku. Właśnie dlatego wiele banków umiejętnie obchodzi istniejące przepisy, odmawiając swoim klientom zwrotu prowizji. W takim przypadku warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia prawnego. Trzeba bowiem pamiętać, że – niezależnie od argumentacji banku – może okazać się, że przysługuje Ci zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. Biorąc pod uwagę, że często są to kwoty sięgające kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, a nawet wyższe, warto ubiegać się o zwrot prowizji.

Decydując się na profesjonalne wsparcie prawne, możesz liczyć na to, że dowiesz się, czy rzeczywiście przysługuje Ci zwrot prowizji. Jeśli okaże się, że tak, otrzymasz pełne wsparcie, dzięki któremu z pewnością uda się odzyskać Twoje pieniądze. HelpHero to Ekspert Pośrednictwa Prawnego, który specjalizuje się w odzyskiwaniu zwrotów prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu. Nie czekaj – zacznij ubiegać się o zwrot prowizji jak najszybciej!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl