Świadczenie pielęgnacyjne to wsparcie finansowe dla osób, które – z uwagi na konieczność opiekowania się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności – są zmuszone do rezygnacji z pracy. Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy osoby ubiegające się o taką pomoc spotykają się z decyzją odmowną. Sprawdź, jak napisać odwołanie od decyzji o świadczenie pielęgnacyjne.
Osoby, których dzieci posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, bardzo często zmuszone są do całkowitej rezygnacji z pracy. Wynika to z faktu, że dzieci takie niejednokrotnie wymagają całodobowej opieki – a w wielu przypadkach to opieka najbliższej osoby jest dla dziecka najlepsza. Właśnie dlatego osoby takie mogą otrzymać świadczenie pielęgnacyjne. Ma ono zapewnić środki na utrzymanie w sytuacji, gdy wykonywanie pracy zarobkowej nie jest możliwe.
W 2022 roku wysokość świadczenia pielęgnacyjnego to 2119 złotych. Według wstępnych informacji, świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku wzrośnie do kwoty 2458 złotych miesięcznie. To dobra informacja dla osób, które korzystają z tego typu wsparcia finansowego.
Niestety, choć założenie jest takie, aby osoby opiekujące się dziećmi i niepracujące otrzymywały świadczenie, zdarza się, że wniosek o taką pomoc jest odrzucany. Co jest tego przyczyną? Wiele zależy tutaj od konkretnego przypadku. Przepisy, które regulują kwestie związane ze świadczeniem pielęgnacyjnym, pod pewnymi względami są pełne nieścisłości. Właśnie dlatego komisje, które przyznają świadczenia, mogą decydować się na odmowę.
Wśród najczęstszych przyczyn odmowy świadczenia pielęgnacyjnego wymienić należy:
Jak widać, kwestie związane z tym, czy danej osobie rzeczywiście przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, mogą być bardzo skomplikowane. Przepisy bowiem nie zawsze są jednoznaczne. Jest to jedna z przyczyn, dla których wiele wniosków o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego jest odrzucanych. Na szczęście rozwiązaniem jest odwołanie od decyzji o świadczenie pielęgnacyjne.
Osoby, którym nie przyznano świadczenia pielęgnacyjnego, mogą zdecydować się na złożenie odwołania. W wielu przypadkach po ponownym rozpatrzeniu wniosku komisja podejmuje decyzję o przyznaniu świadczenia. Jak napisać odwołanie od decyzji o świadczenie pielęgnacyjne? Przede wszystkim kluczowe jest odpowiednie przygotowanie odwołania. Powinno ono zawierać następujące informacje:
Odwołanie takie musi zostać złożone w terminie 14 dni od dnia, w którym osoba wnioskująca otrzymała odpowiedź odmowną.
W wielu przypadkach przygotowanie takiego odwołania może okazać się problematyczne, z uwagi na fakt, iż ciężko jest przygotować argumentację. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika – nie tylko sprawdzi on, dlaczego dokładnie odrzucono wniosek, ale też pomoże w przygotowaniu odwołania. W ten sposób zwiększysz swoją szansę na to, że – po rozpatrzeniu Twojego odwołania – komisja przyzna Ci świadczenie pielęgnacyjne.
Wnioski o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego bardzo często są odrzucane, głównie z uwagi na fakt, iż przepisy nie zawsze są jednoznaczne. W każdym przypadku jednak warto napisać odwołanie od decyzji o świadczenie pielęgnacyjne. Po rozpatrzeniu takiego odwołania komisja może podjąć decyzję o przyznaniu świadczenia – pod warunkiem, że przedstawione w dokumencie argumenty będą odpowiednio dopracowane. W przygotowaniu takiego odwołania z pewnością pomoże doświadczony prawnik.