Data publikacji: 23.06.2023

Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Od pewnego czasu zmagasz się z dużymi problemami finansowymi? Czujesz, że upadłość konsumencka może być rozwiązaniem Twoich problemów, jednak nie wiesz, czy w Twoim przypadku możliwe będzie jej ogłoszenie? Sprawdź, kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to proces, który daje osobom fizycznym szansę na uregulowanie swoich zadłużeń w przypadku trudności finansowych. Jest to forma ochrony dla osób, które nie są w stanie spłacać swoich długów z powodu braku środków finansowych.

Podstawowym celem upadłości konsumenckiej jest umożliwienie dłużnikowi rozpoczęcia na nowo i odzyskanie stabilności finansowej. Procedura upadłości konsumenckiej obejmuje złożenie wniosku do sądu, który – po rozpatrzeniu sytuacji finansowej i spełnieniu określonych warunków – może ogłosić upadłość dłużnika.

Główne korzyści płynące z ogłoszenia upadłości

Zastanawiasz się, jakie są korzyści wynikające z ogłoszenia upadłości konsumenckiej? Choć rozwiązanie to ma wiele poważnych konsekwencji, dla wielu osób korzyści są na tyle istotne, że decydują się one na takie rozwiązanie.

Zawieszenie windykacji

Po ogłoszeniu upadłości, sąd wydaje postanowienie o zawieszeniu wszelkich działań windykacyjnych wobec dłużnika. Oznacza to, że wierzyciele nie mogą podejmować żadnych działań prawnych w celu egzekucji zadłużeń.

Spłata zaległych długów

W ramach postępowania upadłościowego, dłużnik ma możliwość uregulowania swoich zobowiązań finansowych poprzez indywidualny plan spłat. Jest to plan spłaty, który uwzględnia zdolności finansowe dłużnika i określa harmonogram regulowania długów.

Zwolnienie z części zadłużenia

W niektórych przypadkach, po zakończeniu udanego postępowania upadłościowego, dłużnik może być zwolniony z części swojego zadłużenia. Sąd może zdecydować o umorzeniu części długów, co daje dłużnikowi szansę na rozpoczęcie od nowa bez nadmiernego obciążenia finansowego. Należy jednak mieć świadomość, że do oddłużenia – również częściowego – dochodzi stosunkowo rzadko.

Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Istnieją  pewne sytuacje, w których nie każda osoba może ogłosić upadłość konsumencką. Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, nie mogą ogłosić upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencka dotyczy wyłącznie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Osoby prowadzące firmę powinny zastosować inne formy postępowania upadłościowego, takie jak upadłość likwidacyjna czy restrukturyzacyjna.

Osoby, które zawiesiły działalność

Co ciekawe, na ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie mogą zdecydować się również te osoby, które zawiesiły działalność gospodarczą. Wynika to z faktu, że firma nadal istnieje i osoba taka w każdej chwili może wznowić działalność. A zatem, aby ogłosić upadłość, należy działalność zamknąć.

Wspólnicy w spółkach

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest dostępne dla osób, które są wspólnikami w spółkach. Dotyczy to również osób, będących wspólnikami w osobowych spółkach handlowych, będących komandytariuszami oraz akcjonariuszami. Osoby te odpowiadają bowiem za długi spółki.

Rolnicy, którzy prowadzą inną działalność

Upadłość konsumencka nie jest rozwiązaniem dostępnych także dla rolników, którzy prowadzą nie tylko działalność rolną, lecz również inną działalność gospodarczą. Osoby takie mogą skorzystać z postępowania upadłościowego lub – opcjonalnie – z postępowania restrukturyzacyjnego.

Dłużnicy, którzy doprowadzili do zadłużenia swoim niedbalstwem

Co ciekawe, upadłość konsumencka może być niemożliwa w przypadku osób, które doprowadziły do swojego zadłużenia na skutek rażącego niedbalstwa. To istotne dla osób, które nie martwią się rosnącym zadłużeniem, a ogłoszenie upadłości traktują jako sposób na wyjście z długów. Oczywiście sąd indywidualnie rozpatruje każdy przypadek.

Osoby, które już ogłosiły upadłość w przeszłości

Jeżeli osoba już ogłosiła upadłość konsumencką w ciągu ostatnich dziesięciu lat, może napotkać ograniczenia w możliwości ponownego ogłoszenia upadłości. To ważna informacja dla osób, które już raz miały problem ze spłatą zadłużenia. Nie warto po raz kolejny popełniać tego samego błędu.

Sprawdź, czy możesz ogłosić upadłość konsumencką

W przypadku osób, które rozważają ogłoszenie upadłości konsumenckiej, niezwykle istotne zasięgnięcie porady prawnej od doświadczonego prawnika specjalizującego się w sprawach upadłościowych. Prawnik pomoże ocenić sytuację finansową i zaproponować odpowiednie rozwiązania dostosowane do konkretnej sytuacji. Podpowie on również, kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej.

Choć upadłość konsumencka może być pomocna dla wielu osób, istnieją pewne ograniczenia, które trzeba wziąć pod uwagę. W przypadku niekwalifikowania się do upadłości konsumenckiej, istnieją inne możliwości radzenia sobie z trudnościami finansowymi, których warto poszukać.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl