Data publikacji: 31.08.2023

Ile kosztuje upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to rozwiązanie, które skierowane jest do osób zmagających się z bardzo poważnymi problemami finansowymi. Jeśli Ty również rozważasz taki krok, z pewnością zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje upadłość konsumencka. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Przy okazji dowiesz się, co może zrobić osoba ogłaszająca upadłość konsumencką, która nie dysponuje środkami wystarczającymi do tego, aby pokryć koszty postępowania upadłościowego.

Upadłość konsumencka – najważniejsze informacje

Upadłość konsumencka to proces prawny, który może pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Pozwala ona na uregulowanie kwestii zobowiązań finansowych, a z czasem – na rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Co istotne, ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwala na wstrzymanie naliczania karnych odsetek, zatrzymania postępowań komorniczych czy innych postępowań dotyczących zadłużenia.

Co ważne, wbrew wielu opiniom, upadłość konsumencka nie powoduje automatycznego oddłużenia. Najczęściej przygotowywany jest plan spłaty zobowiązań, który dostosowany jest do możliwości upadłego. Osoba taka musi spłacić swoje długi, jednak – kiedy to nastąpi – jest wolna od zobowiązań.

Zanim podejmiesz decyzję o upadłości konsumenckiej, ważne jest, abyś zrozumiał wszystkie związane z nią koszty. Wiele osób obawia się wysokich kosztów związanych z postępowaniem upadłościowych – szczególnie jeśli nie dysponują one odpowiednią kwotą.

Ile kosztuje upadłość konsumencka?

Od dłuższego czasu zmagasz się z poważnymi długami i powoli przestajesz wierzyć w to, że uda Ci się odzyskać płynność finansową? W związku z tym zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje upadłość konsumencka. Szacuje się, że koszty upadłości konsumenckiej wynoszą około 3000-5000 zł. Kwota ta nie obejmuje kosztów obsługi prawnej.

Sprawdź, ile kosztuje upadłość konsumencka i co dokładnie składa się na wspomnianą kwotę.

Opłata sądowa

Pierwszym kosztem, który należy uwzględnić przy rozważaniu upadłości konsumenckiej, jest opłata sądowa. Jest to opłata, którą musisz uiścić przy składaniu wniosku o upadłość. Opłata sądowa przy upadłości konsumenckiej w 2023 roku wynosi zaledwie 30 zł. Jest to zatem niewielka kwota. Uiszczenie jej jest jednak niezbędne do tego, aby postępowanie upadłościowe zostało rozpoczęte. Do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej.

Koszty postępowania upadłościowego i wynagrodzenie syndyka

Kolejnym ważnym elementem kosztów upadłości konsumenckiej są koszty związane bezpośrednio z procesem upadłościowym. Obejmuje to opłaty związane z prowadzeniem sprawy upadłościowej w sądzie. Wysokość tych kosztów również może być zróżnicowana i zależy od skomplikowania sprawy oraz ilości długów i aktywów upadłego.

Po wydaniu przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej powołany zostaje syndyk, który będzie zajmował się dalszym prowadzeniem sprawy. Wynagrodzenie syndyka jest jednym z głównych kosztów związanych z upadłością konsumencką.

Syndyk to osoba, która zarządza majątkiem upadłego i dba o to, aby długi wobec wierzycieli były zaspokojone w jak najlepszy sposób. Za swoje usługi syndyk otrzymuje wynagrodzenie, które jest pobierane z masy upadłościowej. Wysokość wynagrodzenia zależna jest przede wszystkim od stopnia skomplikowania sprawy i od tego, jak wiele wysiłku i czasu syndyk przeznaczy na jej prowadzenie.

Ile wynosi wynagrodzenie syndyka?

Nie sposób jednoznacznie to określić. Obecnie przepisy w Polsce mówią o kwotach od 1/4 do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku. W drugiej połowie 2023 roku kwota ta wynosi 7364,30 zł, a zatem jedna czwarta tej kwoty to 1841 zł. Z kolei dwukrotność tej kwoty to 14728,60 zł. A zatem wynagrodzenie syndyka może wynosić od 1841 zł do ok. 14 tys. zł. Nie musisz jednak się obawiać. W praktyce bowiem maksymalna kwota wynagrodzenia syndyka niemal nigdy nie zostaje zasądzona.

Koszty obsługi prawnej

Warto również wspomnieć o kosztach związanych z wynajęciem prawnika do reprezentowania Cię w procesie upadłościowym. Chociaż nie jesteś zobowiązany do wynajmowania prawnika, może to być bardzo korzystne, szczególnie jeśli Twoja sprawa jest skomplikowana.

Koszty obsługi prawnej mogą być różne w zależności od wybranej firmy prawniczej oraz zakresu usług, które będą świadczone. Pamiętaj, że prawnik może pomóc Ci zrozumieć cały proces upadłościowy, doradzić, jakie kroki podjąć, a także reprezentować Cię przed sądem. To może znacząco ułatwić cały proces.

O ile z przygotowaniem wniosku o upadłość konsumencką z pewnością poradzisz sobie samodzielnie, a tyle przygotowanie odpowiedniej argumentacji bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może być niemożliwe.

Czy koszty postępowania upadłościowego pobierane są w majątku upadłego?

Tak, koszty postępowania upadłościowego są zazwyczaj pobierane z masy upadłościowej, czyli z majątku upadłego. Oznacza to, że zanim wierzyciele zostaną zaspokojeni, pewne koszty, takie jak wynagrodzenie syndyka, zostaną pokryte z majątku upadłego.

Oczywiście nie zawsze majątek upadłego pozwala na to, aby pokryć z niego wszystkie koszty upadłości konsumenckiej. Co dzieje się w takim przypadku?

Co w sytuacji, jeśli upadły nie posiada majątku i nie może pokryć kosztów upadłości?

Jeśli jesteś w sytuacji, w której nie posiadasz żadnego majątku ani środków finansowych, aby pokryć koszty upadłości konsumenckiej, koszty te pokrywane są ze Skarby Państwa. Nie oznacza to jednak, że upadły nie musi nic płacić. Odpowiednia kwota, czyli całkowity koszt upadłości konsumenckiej, zostanie doliczona do planu spłaty zobowiązań. Oznacza to, że upadły będzie zobowiązany do pokrycia tych kosztów w późniejszym czasie.

Podsumowanie

Ile kosztuje upadłość konsumencka? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ koszty mogą się różnić w zależności od wielu czynników. Opłata sądowa, koszty postępowania upadłościowego, wynagrodzenie syndyka i koszty obsługi prawnej to główne elementy, które trzeba uwzględnić.

Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej i rozważasz upadłość konsumencką, koniecznie skonsultuj się z prawnikiem. Dzięki temu będziesz miał pełną świadomość kosztów. Jednocześnie zyskasz niezwykle cenne wsparcie, które w przypadku postępowania upadłościowego może okazać się na wagę złota.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ:

Czy koszty upadłości konsumenckiej zawsze muszą być pokryte z majątku upadłego?

Nie zawsze. Jeśli masz niewystarczający majątek, aby pokryć te koszty, koszty zostaną pokryte ze Skarbu Państwa. Konieczne będzie jednak spłacenie tej kwoty w ramach planu spłaty zobowiązań.

Czy warto wynająć prawnika w procesie upadłościowym?

Wynajęcie prawnika może być korzystne, szczególnie jeśli Twoja sprawa jest skomplikowana. Prawnicy specjalizujący się w upadłości konsumenckiej mogą pomóc Ci zrozumieć cały proces, a także przygotują wniosek o upadłość konsumencką i będą reprezentować Cię w trakcie postępowania, dbając o Twoje interesy.

Czy upadłość konsumencka zawsze prowadzi do umorzenia zobowiązań wobec wierzycieli?

Nie. Upadłość konsumencka najczęściej kończy się stworzeniem planu spłaty zobowiązań, który możliwy będzie do zrealizowania przez upadłego. W niektórych przypadkach sąd może zdecydować o częściowym lub całkowitym oddłużeniu, jednak muszą istnieć ku temu odpowiednie przesłanki.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl