Data publikacji: 09.08.2023

Matka utrudnia kontakt z dzieckiem – co zrobić w takiej sytuacji?

Od pewnego czasu zmagasz się ze sporym problemem, ponieważ była partnerka uniemożliwia Ci kontakty z Waszym wspólnym dzieckiem? Niestety, taka sytuacja nie należy do rzadkości. Sprawdź, co możesz zrobić, kiedy matka utrudnia kontakt z dzieckiem!

Kontakty rodzica z dzieckiem – dlaczego są tak ważne?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rodzic ma prawo i obowiązek przebywania z dzieckiem. Do momentu, gdy prawa te nie są w żaden sposób ograniczone, drugi rodzic nie może ograniczać kontaktów z dzieckiem.

Niestety, w praktyce często wygląda to inaczej. Niejednokrotnie zdarza się, że po rozstaniu rodziców matka utrudnia ojcu kontakty z dzieckiem. Często celem takiego działania ma być po prostu wyrządzenie emocjonalnej krzywdy byłemu partnerowi. Okazuje się jednak, że na skutek takiego działania cierpi również dziecko.

Na czym polega utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem to przede wszystkim wszelkie działania, które mają na celu odseparowanie dziecka od drugiego rodzica, a docelowo – zerwanie więzi i relacji pomiędzy nimi. Fachowo nazywa się to alienacją rodzicielską.

Alienacja rodzicielska może przybierać różne formy. Może to wyglądać tak. że matka odwołuje spotkanie ojca z dzieckiem, twierdząc, że jest ono chore – choć w rzeczywistości nic mu nie dolega. Jeśli taka sytuacja powtarza się regularnie, możemy mówić o utrudnianiu kontaktów z dzieckiem.

W skrajnych przypadkach rodzic, który chce odseparować dziecko od drugiego rodzica, może zdecydować się na wyjazd czy przeprowadzkę w odległe miejsce. Za utrudnianie kontaktów odpowiada ten rodzic, który sprawuje stałą opiekę nad dzieckiem. Jeśli drugi rodzic nie może realizować swojej potrzeby kontaktu z dzieckiem, powinien zacząć działać jak najszybciej.

Jakie są kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Utrudnianie drugiemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem to działanie niezgodne z prawem. Rodzic, który dopuszcza się takiego zachowania, musi liczyć się z konsekwencjami. No właśnie – jakie są kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Najczęściej są to kary finansowe, wynoszące od 100 do 500 zł za jednorazowe utrudnienie kontaktu z dzieckiem. Zdarza się jednak, że kary te są o wiele wyższe – sięgające nawet 1000 zł.

Co ważne, w Kodeksie Cywilnym nie określono, ile dokładnie mogą wynosić takie kary. Oznacza to, że sąd samodzielnie podejmuje decyzję. Kara taka ma być dotkliwa, ale nie rujnująca dla osoby, która dopuszcza się wykroczenia.

Co zrobić, gdy matka utrudnia kontakty z dzieckiem?

Sytuacja, gdy matka utrudnia kontakty z dzieckiem, jest niezwykle skomplikowana. Wielu rodziców chce uniknąć wchodzenia na drogę sądową, jednak w niektórych przypadkach jest to niezbędne.

Wniosek o sądowe ustalenie kontaktów z dzieckiem

Osoby, które mają utrudnione kontakty z dzieckiem, powinny jak najszybciej wejść na drogę sądową. Przede wszystkim niezbędne będzie złożenie wniosku o sądowe ustalenie kontaktów z dzieckiem.

Sąd, po otrzymaniu takiego wniosku, rozpocznie postępowanie, którego celem będzie dokładne określenie, jak mają wyglądać kontakty z dzieckiem. Mowa tu między innymi o takich kwestiach, jak częstotliwość tych kontaktów czy miejsca, w których mają odbywać się spotkania.

Określ swoje oczekiwania dotyczące kontaktów

Bardzo ważne jest to, aby rodzic, który składa wniosek, dokładnie określił swoje oczekiwania i propozycje odnośnie tego, w jaki sposób mają wyglądać kontakty z dzieckiem. Im bardziej szczegółowe będą to informacje, tym lepiej. Warto napisać, jak mają przebiegać kontakty w roku szkolnym, w wakacje czy w święta, w także w weekendy.

Dobrym pomysłem może być określenie, gdzie będą odbywały się spotkania oraz kto będzie odbierał i odwoził dziecko. Dla sądu będzie to jasna informacja, że rodzic ma świadomość tego, iż opieka nad dzieckiem wiąże się z szeregiem obowiązków i jest na to gotowy.

Ostateczna decyzja należy do sądu

Oczywiście matka może nie zgodzić się z propozycjami ojca – i często tak właśnie się dzieje. W takiej sytuacji może ona przygotować swoją propozycję tego, jak mają wyglądać kontakty. Ostateczną decyzję podejmie jednak sąd, kierując się przede wszystkim dobrem dziecka.

Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem

Postępowanie sądowe związane z ustaleniem kontaktów z dzieckiem może trwać kilka miesięcy, a nawet lat – w zależności od tego, jak skomplikowana jest sytuacja. Właśnie dlatego warto złożyć dodatkowy wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem. Celem takiego wniosku jest uregulowanie kontaktów z dzieckiem już w trakcie postępowania sądowego.

W sytuacji, gdy matka utrudnia kontakty z dzieckiem, takie rozwiązanie może być bardzo korzystne. Pozwoli ono ojcu na utrzymywanie stałych relacji z dzieckiem. Jednocześnie może okazać się, że sprawa w sądzie będzie trwała długo, bo matka nie będzie skora do konsensusu. Nie warto więc pozbawiać się możliwości kontaktu z dzieckiem – lepiej złożyć jeden dodatkowy wniosek.

Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej

Masz spory problem, ponieważ masz trudności w kontaktowaniu się z dzieckiem? Matka dziecka nie zgadza się na spotkania, a nawet na rozmowy telefoniczne? Nie warto samodzielnie składać wniosku o uregulowanie kontaktów. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej.

Doświadczony adwokat dokładnie wyjaśni Ci, czego możesz oczekiwać. Pomoże także w przygotowaniu wniosku i w określeniu Twoich postulatów, a następnie będzie reprezentował Cię przez cały czas trwania postępowania. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na to, że Twoje kontakty z dzieckiem będą wyglądały tak, jak tego oczekujesz, a matka dziecka nie będzie mogła już utrudniać kontaktów czy uniemożliwiać spotkań.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl